Naga Marketsrabobank logoAnalitycy z Rabobanku uważają, że inwestorzy zaczęli być nieco bardziej ostrożni w odniesieniu do rosnącego ryzyka związanego z Brexitem w ciągu ostatniego tygodnia. W ich ocenie panuje zbyt duży optymizm na notowaniach funta od początku 2019 roku. W rezultacie wiele wskazuje na to, iż rynek będzie najprawdopodobniej źle przygotowany, jeśli doszłoby do hard Brexitu.


Zobacz również: Analiza par EUR/USD, GBP/USD i USD/JPY – Commerzbank

Te artykuły również Cię zainteresują
“No-deal” sprawi, że kurs funta dotrze do 1.14, a EUR/GBP osiągnie parytet

Puzzle UE UK Unia GBP Brexit EUREksperci zauważają, że istnieje duże prawdopodobieństwo obniżenia ratingu kredytowego dla Wielkiej Brytanii, gdyby spełnił się scenariusz Brexitu, w którym Wielka Brytania nie uzyskałaby umowy handlowej. W grudniu Fitch Ratings – amerykańska agencja ratingowa ostrzegała, że hard Brexit prawdopodobnie zwiększy stosunek brytyjskiego deficytu budżetowego i długu w stosunku do PKB w wyniku niższej trajektorii wzrostu dla Wielkiej Brytanii.

Nasz model szacuje, że przy „no-deal” Brexicie wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii spadnie o około -1,1% zarówno w 2019 r., jak i w 2020 r., a do 2032 r. będzie o 5% mniejszy. W ramach testów skrajnych scenariuszy przeprowadzonych przez Bank Anglii, w przypadku najgorszego scenariusza, PKB może spaść nawet o 10,5% w ciągu 5 lat, a ceny na rynku nieruchomości mogą być niższe nawet o 30%. Z kolei bezrobocie może silnie wzrosnąć, gdy BoE zdecyduje się na podwyżki próbując powstrzymać rosnącą inflację – napisano w raporcie.

Szok wywołany referendum w 2016 r. daje pewną wskazówkę, jak ceny aktywów mogłyby się zachować po wiadomości o hard Brexicie. Po ogłoszeniu wyników para walutowa GBP/USD spadła o prawie 15%, a w następnych tygodniach trend był kontynuowany aż do poziomu 1.20. Następnie między wrześniem 2016 r. a początkiem 2017 r. „kabel” odnotowywał systematyczne wzrosty, częściowo dzięki słabości dolara, a częściowo w wyniku poprawy nastrojów, gdyż brytyjska gospodarka nie doświadczyła jeszcze żadnych poważnych konsekwencji związanych z Brexitem.Funt (GBP) może stracić nawet 14% na wartości, gdyby doszło do hard Brexitu - Rabobank

 

Pojawiły się doniesienia, że ​​rynek akcji w Wielkiej Brytanii już poniósł znaczący odpływ kapitału w wyniku trwającej niepewności politycznej. Potwierdzenie tych doniesień można znaleźć w raportach spółek akcyjnych z Wielkiej Brytanii, które oferują atrakcyjniejsze wyceny w porównaniu z innymi rynkami europejskimi.

Silny spadek wartości funta przy hard Brexicie mógłby zostać wykorzystany przez „łowców okazji”, którzy chętnie wróciliby do tanich brytyjskich aktywów. Ogólnie rzecz biorąc spodziewamy się, że funt straci od około 12% do 14% przy scenariuszu braku umowy, a to oznaczałoby, iż GBP/USD mógłby dotrzeć nawet do 1.14, a europejski cross EUR/GBP pokierowałby się w stronę parytetu – podsumowano w raporcie.

Zobacz również:  Wojna handlowa, Brexit oraz przyszły kurs funta – ocenia Danske Bank

Funt (GBP) może stracić nawet 14% na wartości, gdyby doszło do hard Brexitu - RabobankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here