Zbliżenie na monetę 1 złoty PLNZłotówka rozpoczyna nowy tydzień od korekty wzrostowej, w efekcie czego zyskuje do głównych konkurentów na rynku Forex. Kursy walut osuwają się do złotego, w efekcie czego euro traci 0,1%, funt 0,11%, a dolar 0,13%. W poniedziałek, 25 lutego 2019 roku, osuwa się również frank szwajcarski (-0,15%). We wtorek rynek zwróci uwagę przede wszystkim na brytyjski raport inflacyjny oraz dane z amerykańskiej branży budowlanej.


Kurs funta przytłoczony ilością informacji dotyczących Brexitu

Theresa May nie może zaliczyć początku ostatniego tygodnia lutego do udanych. Kolejne próby wynegocjowania zmian w umowie dotyczącej Brexitu okazują się niewypałem, przez co traci również kurs funta. Włodarze unijni zasugerowali, aby UK zrezygnowała z marcowego opuszczenia struktur UE i przesunęła „rozwód” na 2021. Donald Tusk popiera pomysł przesunięcia daty Brexitu, uważając go za “racjonalny”.

kurs funta 25 lutego
Kurs funta najpierw testuje poziomy powyżej 5 złotych, później jednak traci. Źródło: Tradingview.com

Chociaż kurs funta pod koniec poniedziałku ostatecznie tracił do złotówki, to otwierał notowania od testu poziomów powyżej 5 złotych, obserwowanych ostatni raz w maju 2017 roku. Notowani na wykresie godzinowym od 20 lutego przesuwają się w wąskiej konsolidacji o zakresie około 4 groszy.

USD/PLN z delikatnymi spadkami, kurs dolara odrzuca 3,82 zł

Z jednej strony kurs dolara tracił do złotego w poniedziałek, z drugiej notowania USD/PLN utrzymywały się nad pułapem 3,82 zł. Kluczowym poziomem nadal pozostaje 3,84 zł i dopóki dolar nie wybije go na stałe, PLN ma szansę na pogłębienie korekty wzrostowej. Kluczowe wsparcie rysuje się na wysokości 3,80 zł:

kurs dolara 25 lutego
Kurs dolara na wykresie H4. Źródło: Tradingview.com

Chociaż Donald Trump stwierdził, że jest gotowy przedłużyć finalną datę ustalenia porozumienia w sprawie ceł z Chinami, to dolarowe byki nie odbierały tej informacji zbyt optymistycznie. Widać to między innymi po braku silniejszych umocnień wobec złotego.

Kurs euro odrzuca 4,34 zł – jednak za wysoko dla EUR/PLN?

Kolejny raz w tym miesiącu (6 od dwóch tygodni) kurs euro testuje pułap 4,34, nie jest jednak w stanie go trwale naruszyć. W poniedziałek kolejna nieudana próba przynosi odwrócenie i korektę spadkową (na korzyść złotówki). Jeżeli PLN chce jednak wyraźniej zyskiwać musiałby wybić krótkoterminowe wsparcie na 4,33 zł i wyraźniej ruszyć w stronę 4,30 zł, gdzie znajduje się górne ograniczenie wybitej konsolidacji.

kurs euro 25 lutego
Kurs euro kończy dzień z delikatną stratą. Źródło: Tradingview.com

Istotne dane makroekonomiczne dotyczące dolara i funta

We wtorek kurs dolara i kurs funta nadal mogą znajdować się pod presją w związku z publikacją istotnych danych makroekonomicznych, widocznych w poniższym kalendarzu:

kalendarz makro 25 lutego
Źródło: pl.investing.com

W godzinach przedpołudniowych podsumowany zostanie raport inflacyjny UK, o 14:30 pojawi się natomiast raport z USA dotyczący pozwoleń na budowę. 16:00 to natomiast publikacja wskaźnika zaufania konsumentów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here