Naga MarketsBanknoty funta szterlinga (GBP) o nominale 5, 10 oraz 20Podczas ostatnich sesji handlowych wiele się dzieje wokół brytyjskie waluty. Trudno się temu dziwić, podczas gdy sytuacja w Wielkiej Brytanii zaczyna być coraz to bardziej napięta względem dalszych prac nad Brexitem. Podczas wczorajszej sesji potwierdzone zostało już oficjalnie – jeden z najważniejszych polityków UK, Boris Johnson zgłosił się do samej Królowej Elżbiety II o zawieszenie parlamentu Wielkiej Brytanii od połowy września do połowy października. Powód? Chęć doprowadzenia Wielkiej Brytanii do wyjścia ze struktur Unii Europejskiej w sposób “twardy” – bez porozumienia. Z tego również powodu, eksperci walutowi ostrzegają, że zmienność na brytyjskiej walucie dopiero wzrośnie. 


Próbując określić sytuację w Wielkiej Brytanii jednym słowem można by użyć stwierdzenia: “dynamiczna“. Od momentu dobrania nowego premiera kraju – Johnsona Borisa – zagrywki polityczne Zjednoczonego Królestwa jedynie przyspieszyły. Niektórzy jednak z niepokojem spoglądają na rozwój sytuacji, ponieważ wszystko póki co zmierza do twardego opuszczenia struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Świadczy o tym chociażby ostatnie zapewnienie Królowej Elżbiety II, iż zawieszenie działania parlamentu może się faktycznie odbyć.

Zobacz również: Brexit: Zawieszenie parlamentu niezgodne z prawem? Jak reaguje kurs funta GBP?

Jak już informowaliśmy podczas wczorajszego artykułu: “Zawieszenie parlamentu oznacza, że ten wznowi obrady zgodnie z dotychczasowym porządkiem, tj. w przyszły wtorek (3 września 2019 r.), lecz zakończy je już po kilku dniach, między 9 a 12 września br. W ten sposób posłowie zostaną zmuszeni do wstrzymania prac przed mową tronową 14 października, w której Elżbieta II przedstawiłaby plany legislacyjne nowego rządu Borisa Johnsona, zarówno dotyczące polityki wewnętrznej, jak i wyjścia z Unii Europejskiej“.

W związku z tym, brytyjskiej walucie przygląda się coraz to więcej analityków oraz ekspertów walutowych, którzy są zdania, że w ostatnich dniach zmienność na funcie szterlingu była duża – jednak to, co zobaczyć będziemy mogli w niedługim czasie zdecydowanie przerośnie obecne ruchy. Twierdzi tak między innymi Jeremy Stretch, strateg walutowy Group-of-10 w Canadian Imperial Bank of Commerce w Londynie. Twierdzi on, iż “kolejne dwa tygodnie w Parlamencie będą prawdopodobnie jeszcze bardziej brutalne” co przełoży się na ogromną zmienność na walucie, w tym na parze walutowej GBP/USD.

Może Cię zainteresować: Brexit: Królowa Elżbieta II zgodziła się na zawieszenie parlamentu UK

Zwiastowanie powrotu sporej zmienności może być dla inwestorów walutowych dobrą okazją dla krótkoterminowych spekulacyjnych ruchów, jednak niekoniecznie dla samej brytyjskiej gospodarki. W ostatnim czasie kurs GBPUSD – kursu funta szterlinga wobec kursu dolara amerykańskiego znacznie pokazuje słabość – ale przy tym i zmienność, która będzie stymulowana z całą pewnością dalszym rozwojem sytuacji w Wielkiej Brytanii.

wykres GBPUSD H1 29.08.2019
GBPUSD H1 29.08.2019

Zmienność kursu funta szterlinga na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy w stosunku do dolar a amerykańskiego przekroczyła 13 procent, co oznacza, iż para GBPUSD przekroczyła zakres zmienności najwyższego od 7 miesięcy. Wówczas, kontekst tak zwiększonej zmienności tyczyło się głosowania w parlamencie w sprawie umowy Brexitowej. W tym momencie sytuacja się powtarza a jak zapewniają eksperci – przybierze ona dopiero na sile.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here