Naga MarketsKurs funta (GBP) nie pokona 1,30 USD pomimo dobrych sondaży wyborczych – prognozują duże bankiW czwartek szanse brytyjskich Konserwatystów na utworzenie rządu większościowego uplasowały się na najwyższym poziomie od początku kampanii przedwyborczej, a najnowszej sondaże wskazują na największą przewagę w Izbie Gmin od ponad 30 lat. Chociaż kurs funta (GBP) pozytywnie reaguje na dane sondażowe, to zdaniem analityków dużych instytucji finansowych, szterling w kolejnych tygodniach powinien nadal konsolidować i raczej nie pokona 1,30 USD w krótkim terminie.


Brexit na warunkach Johnsona? Sondaże wyborcze gwarantują mu parlamentarną niezależność

Najnowszy sondaż przedwyborczy przygotowany przez YouGov sugeruje, że Konserwatyści zyskają 68 dodatkowych mandatów powyżej wymaganej większości w Izbie Gmin, co ma być najdobitniejszą przewagą od 1987 roku oraz zagwarantować Borisowi Johnsonowi możliwość przeprowadzenia Brexitu pod koniec stycznia 2020 roku na warunkach wynegocjowanych wcześniej w Brukseli.

Jak pokazuje poniższa grafika, prawdopodobieństwo zdobycia przez Torysów większości na platformie zakładowej Betfair osiągnęło w czwartek 70%, co jest najwyższym wynikiem od początku roku. W tym samym czasie kurs funta szterlinga testował poziomy powyżej 1,295 USD, a pomiędzy obiema wartościami widać niewątpliwą korelację:

Kurs funta vs szanse na zdobycie większości parlamentarnej przez Konserwatystów. Źródło: Reuters
Kurs funta vs szanse na zdobycie większości parlamentarnej przez Konserwatystów. Źródło: Reuters

Chociaż pozytywny wpływ sondaży na funta jest niezaprzeczalny, to zdaniem ekspertów dalsza aprecjacja nie jest już tak oczywista. Wynika to z faktu, że styczniowy Brexit nie usuwa wszystkich niepewności, z którymi borykać będzie się brytyjska gospodarka – rozwód UE z umową z pewnością będzie korzystniejszy jednak nadal może wywołać spore zachwianie lokalnej ekonomii, które w tym momencie ciężko w pełni przewidzieć.

Potwierdzają to między innymi prognozy Commerzbanku i UOB dotyczące kursu funta szterlinga wobec euro i amerykańskiego dolara.

Commerzbank: Kurs funta będzie poruszał się pod 1,30 USD, euro nie zejdzie poniżej 0,84 GBP

Według szefowej działu analizy technicznej w Commerzbanku, Karen Jones, GBP/USD w kolejnych tygodniach będzie konsolidował pomiędzy poziomami 1,2768 USD oraz 1,3013 USD, co wynika nie tylko z czynników fundamentalnych, ale obecnej sytuacji technicznej. Wspomniane poziomy pokrywają się kolejno z dołkami listopadowymi oraz październikowymi maksimami:

„Powyżej poziomu 1,3013 przebiega średnia ruchoma z 200 ostatnich tygodni, 50% zniesienia trendu z 2018 roku oraz 5-letnia linia trendu. Konfluencja oporów jest na tyle silna, że jakiekolwiek próby wybicia strefy okażą się raczej nieskuteczne. Z kolei, gdyby cena nie została zatrzymana na wsparciu 1,2768 może to oznaczać dalszą deprecjację w kierunku 1,2701, gdzie przebiega 200-dniowa EMA” – komentowała w czwartek Jones.

Kurs funta konsoliduje do dolara od połowy października i tendencja utrzyma się w kolejnych tygodniach. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta konsoliduje do dolara od połowy października i tendencja utrzyma się w kolejnych tygodniach. Źródło: Tradingview.com

W osobnej rekomendacji skierowanej do klientów Comerzbanku, analitycy instytucji przyglądają się parze walutowej EUR/GBP, gdzie również prognozują zatrzymanie. Poziomem, który wstrzyma deprecjację europejskiej waluty do szterlinga ma być 0,8440 GBP. Eurofunt ma więc jeszcze trochę miejsca na pogłębienie deprecjacji, jej kontynuację powinna zatrzymać jednak strefa dołków z pierwszej części roku. Niewątpliwie para znalazła się pod presją (dotychczasowe wsparcie na 0,8580 stało się oporem), jednak obecny wąski zakres w kolejnych tygodniach powinien pełnić rolę kanału bocznego.

Kurs euro może przetestować minima majowe, nie powinien jednak spadać niżej. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro może przetestować minima majowe, nie powinien jednak spadać niżej. Źródło: Tradingview.com

UOB: Funt w konsolidacji, spadki bardziej prawdopodobne od wzrostów

Prognozę konsolidacji funta w stosunku do dolara potwierdza UOB, sugerując, że w tym momencie o wiele bardziej prawdopodobne wydaje się wyłamanie jej dolnej bandy: „W przeciągu następnych 3 tygodni, pomimo silnych wzrostów czwartkowych, momentum aprecjacyjne nie powinno wyraźniej rosnąć. Prognozy są nadal mocno mieszane, a funt porusza się pomiędzy miesięcznymi minimami i szczytem z października na wysokości 1,3012. Wiele wskazuje na to, że tendencja się utrzyma. Co prawda w dłuższym terminie GBP/USD zyska szansę wybicia oporu, na tym etapie szansa realizacji takiego scenariusza nie jest jednak wysoka” – komentowali analitycy UOB.

Na koniec warto jednocześnie zaznaczyć, że kurs funta nie na wszystkich rynkach utrzymuje konsolidację. W stosunku do złotego testował poziom 5,08 zł, co jest mieszanką czynników brytyjskich (pozytywne sondaże) oraz polskich (niekorzystny wyrok Sądu Najwyższego dla polskich banków).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here