Naga MarketsFunt będzie się umacniał do euro po Brexicie. Kurs EUR/GBP w kierunku 0,87Zdaniem analityków Danske Bank para walutowa EUR/GBP powinna tracić w perspektywie kolejnych 12 miesięcy w związku z umacnianiem się kursu funta po zakończeniu przejściowego okresu Brexitu. Prognoza instytucji stoi w sprzeczności do konsensusu rynkowego, który mówi, że GBP będzie musiał ostatecznie uznać wyższość wspólnej waluty.

  • Danske Bank prognozuje, że w skali miesiąca EUR/GBP utrzyma kurs 0,89, a następnie będzie spadał do 0,88 (3 miesiące) i 0,87 (6 oraz 12 miesięcy)
  • Z kolei konsensus analityczny podaje, że para walutowa EUR/GBP będzie rosnąć do 0,90 w kolejnym kwartale i ostatecznie do 0,91 przed końcem roku
  • Umowa dot. Brexitu nie wywołała silnego umocnienia GBP, funt nadal posiada więc miejsce do wzrostów, uważa Danske

Na Wyspach maleje niepewność, co powinno wspierać funta

Perspektywy gospodarcze wydają się ponure w obliczu trzeciego krajowego lockdownu i nowego, bardziej zakaźnego szczepu COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Jednakże, UK przeprowadza szczepienia w znacznie szybszym tempie niż reszta Europy, co w połączeniu z umową dot. Brexitu oznacza, że może wyprzedzić resztę Europy pod względem odbicia gospodarczego w kolejnych kwartałach 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W dniu 24 grudnia UE i Wielka Brytania zawarły stałą umowę o wolnym handlu (obejmującą głównie towary). Podczas gdy przedsiębiorstwa mają trudności z poprawnym wypełnianiem formalności, powodując obecnie pewne tarcia na granicach, uważamy, że umowa ostatecznie zmniejszy niepewność, która ciąży na przedsiębiorstwach brytyjskich, po zakończeniu krótkoterminowego dostosowania do nowych warunków – twierdzą analitycy Danske Banku.

Niektóre sprawy wymagają jeszcze uporządkowania, na przykład przyszła współpraca w zakresie usług finansowych. Rozpoczęły się rozmowy, których ambicją jest osiągnięcie porozumienia w tym zakresie w pierwszym kwartale tego roku.

Największą niepewność budziły przyszłe ruchy Banku Anglii oraz obawy budujące się wokół możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Danske znajduje się w obozie, który wierzy, że BoE utrzyma stopy na niezmienionym poziomie, co oznacza wzrost rentowności krótkoterminowych obligacji oraz dodatkowe wsparcie dla GBP. Scenariusz ten potwierdził gubernator BoE sugerując, że jego instytucja nie rozważa wprowadzenia stóp procentowych na ujemnych poziomie.

Kurs funta fundamentalnie niedowartościowany, uważa Danske Bank

Naszym zdaniem GBP pozostaje zasadniczo niedoszacowany, chociaż Brexit nadal utrudnia oszacowanie wartości godziwej dla GBP. Nasze skorygowane przez Brexit prognozy MEVA dla EUR/GBP są bliskie 0,83. Nasz szacunek PPP wynosi około 0,76 – podaje Danske Bank.

Pomimo tak dużego niedowartościowania fundamentalnego względem euro, Danske Bank zwraca uwagę na globalną awersję do ryzyka, która mogłaby negatywnie odbić się na funcie. Ten był niezwykle wrażliwy na rosnący rynkowy strach między innymi w ubiegłym roku.

Prognozy Danske dla EUR/GBP

Podsumowując, chociaż umowa dot. Brexitu nie wysłała funta szterlinga na wyższe poziomy analitycy Danske Banku nadal uważają, że funt szterling umocni się w 2021 r., ze względu na większą rozpiętość krótkoterminowych stóp procentowych, szybszy proces szczepień COVID-19 i znacznie mniejszą niepewność związaną z Brexitem.

– Podnosimy nasze prognozy do 0,89 w 1M, 0,88 w 3M i 0,87 w 6-12M – podsumowali analitycy Danske.

W opozycji do opinii Danske stoi między innymi Goldman Sachs. Co prawda instytucja jeszcze do niedawna zakładała osunięcie EUR/GBP w kierunku 0,8700 jednak w połowie stycznia zmienili swoje projekcje biorąc pod uwagę obawy związane z pandemią koronawirusa.

– O ile początkowe reakcje rynku na rozwój Brexitu były zgodne z naszymi oczekiwaniami, o tyle wydaje się, że dalsza presja aprecjacyjna została przynajmniej częściowo powstrzymana przez odradzające się ryzyko związane z pandemią – informował Goldman Sachs. Instytucja podaje, że para walutowa EUR/GBP powinna utrzymać obecne wsparcie na wysokości poziomu 0,90.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here