Naga Marketsrękawice uk-ueSzybsze odbicie gospodarcze w Wielkiej Brytanii niż w strefie euro oraz wcześniejsze przejście do mniej akomodacji polityki pieniężnej sugeruje większe ryzyko wzrostu wartości funta niż euro. Analitycy z Wells Fargo prognozują wzrost pary GBP/USD do poziomu 1,49 i pary EUR/USD do 1,28. Uważają również, że w krótkim okresie funt będzie zachowywał się mocniej w stosunku do dolara, chociaż euro może nieco nadrobić zaległości w dłuższej perspektywie, ponieważ ożywienie gospodarcze w UE nabiera tempa.

Strefa euro: ożywienie postępuje w bardziej wyważonym tempie – Wells Fargo

Gospodarka strefy euro powinna wykazywać dalsze umocnienie wzrostu w nadchodzących miesiącach. Europejski Bank Centralny w końcu pójdzie w jej ślady, ogłaszając na wrześniowym posiedzeniu wolniejsze tempo zakupów obligacji od IV kwartału 2021 r. – napisali analitycy Well Fargo.Poziom sprzedaży detalicznej w strefie euro w kwietniu był tylko o 0,3% wyższy od średniej z pierwszego kwartału, co stanowi wyraźny kontrast ze znacznie większym wzrostem odnotowanym w Wielkiej Brytanii. Obserwujemy również, że poziom PKB strefy euro w I kwartale był nadal o 5,1% niższy od szczytu sprzed pandemii z IV kwartału 2019 r.

Sytuacja w strefie euro poprawia się, a wzrost nabiera tempa. Tymczasem indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii wzrósł do 62,9, co jest rekordem od kilkudziesięciu lat. Majowy wskaźnik PMI dla usług strefy euro wzrósł, ale nie aż tak bardzo, do 55,2, najwyższego poziomu od czerwca 2018 r.

Rozbieżne ścieżki polityki pieniężnej zaowocowały nieco rozbieżnymi perspektywami dla funta brytyjskiego i euro. Polityka pieniężna w Wielkiej Brytanii staje się mniej akomodacyjna, więc spodziewamy się, że funt będzie rósł, a ryzyko wokół naszej prognozy będzie przechylone w górę. Jeśli chodzi o euro, chociaż prognozujemy jego umocnienie, tempo aprecjacji będzie prawdopodobnie bardziej stopniowe, ponieważ EBC może być ostrożny w ograniczaniu akomodacji polityki pieniężnej w najbliższej przyszłości – dodano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs xtb | notowania cdr | kurs pgnig | kurs liry tureckiej | wirtualna polska notowania | co to jest płatność blik | akcje pekao |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here