Funt szterling (GBP) stoi w obliczu presji naciskającej z różnych frontów, które według zespołu Rabobanku prawdopodobnie obniżą kurs pary walutowej GBP/USD do poziomu 1.18 w ciągu najbliższych miesięcy. Tymczasem eksperci z MUFG przedstawili swój pomysł transakcyjny typu short dla pary GBP/JPY z celem na 126,60.
- Funt pod wpływem zwiększonego ryzyka
- Brytyjski rząd pod presją społeczeństwa
- Siła jena i słabość funta okazją do sprzedaży GBP/JPY
Kurs GBP/USD spadnie do 1,18 – Rabobank
W ocenie zespołu Rabobanku, głównymi czynnikami obciążającymi kurs funta szterlinga są:
Te artykuły również Cię zainteresują
- Wiadomości płynące z brytyjskiej gospodarki związane z Covid-19 w marcu i kwietniu;
- Nagłówki Brexitu wróciły na pierwszy plan w ostatnich tygodniach;
- Walka między negocjatorami z Wielkiej Brytanii i UE ponownie zwiększyła ryzyko wystąpienia hard Brexitu.
– Gdyby nie była to wystarczająca niepewność dla inwestorów, narasta również presja polityczna na rząd w sprawie rozwiązania kryzysu związanego z koronawirusem – napisano w raporcie.
– Połączenie tych czynników powoduje, że GBP jest bardzo narażony na deprecjacje. W związku z tym obniżyliśmy naszą prognozę dla brytyjskiej waluty. Obecnie oczekujemy spadku pary GBP/USD do 1,19 w ciągu miesiąca i do 1,18 w perspektywie trzech miesięcy – dodano.

Kurs GBPJPY: Presja na BoE presją dla funta – MUFG

Analitycy w MUFG Bank uważają, że dobrym pomysłem na transakcje jest sprzedaż pary walutowej GBP/JPY w okolicach 131,85, z celem na poziomie 126,60 i stop lossem na poziomie 134,10.
– Wciąż dostrzegamy tendencję rynkową, która sprzyja sile jena i patrząc na waluty, w których można wykorzystać słabość GBP, widzimy JPY jako dobrą opcję – wskazano w raporcie.
W ocenie ekspertów rosnące spekulacje na temat ujemnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii mogą wywołać falę sprzedaży na japońskim rynku detalicznym, na którym uczestnicy rynku zbudowali znaczne długie pozycje na parze GBP/JPY. Spadek rentowności poza Japonią jest kluczowym czynnikiem wspierającym siłę JPY, a jeśli utrzymają się spekulacje na temat stóp ujemnych w Wielkiej Brytanii, zwiększy to presję spadkową na funta.
– Zdajemy sobie sprawę, że shorty na funta to popularna transakcja wśród inwestorów co rodzi pewne ryzyko wchodzenia na zatłoczony rynek. Jednakże, jak podkreśliliśmy powyżej, ujemne stopy w Wielkiej Brytanii byłyby zupełnie inną perspektywą dla GBP w porównaniu z ujemnymi stopami dla EUR, JPY, CHF czy SEK. Prawdopodobnie byłby to potężny cios dla funta – podsumowano.

Zobacz również inne teksty autora:
- Wielka Brytania sprzedała obligacje z ujemnym oprocentowanym po raz pierwszy w historii
- Wielka Brytania: Ujemne stopy są ostatecznością. Funt pod presją – Barclays
- Czy czeka nas zimna wojna USA-Chiny? – Świat walut Marka Rogalskiego
- Pat w negocjacjach UE-UK. Hard Brexit straszy pogrążoną w pandemii Europę
- Trudno o optymizm wobec funta. GBP pod presją sprzedających – prognozują duże banki