Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich dni świat obiegła informacja, że spółka Tesla Inc. dołączy do indeksu S&P 500. Na uwagę zasługuje fakt, iż producent samochodów będzie spółką o największej kapitalizacji rynkowej w chwili dołączenia do indeksu i z miejsca stanie się dziesiąta największa spółką wchodzącą w jego skład.

  • Tesla dołączy do indeksu S&P 500
  • Akcje Tesli wzrosły w ciągu 3 dni o ponad 22 proc.
  • Fundusze mogą zainwestować w Teslę nawet 8 mld USD
  • Cena akcji Tesli wzrośnie jeszcze o ponad 8 proc. – prognozuje Morgan Stanley 

Tesla wejdzie w skład indeksu S&P500

Komunikat o włączeniu Tesla Inc. do S&P 500 został opublikowany w poniedziałek wieczorem zaskakując szereg inwestorów, którzy raczej nie spodziewali się takiego ruchu po komitecie, który we wrześniu odrzucił kandydaturę spółki do dołączenia w rangi indeksu. Tesla już po II kw. 2020 r. spełniła warunki, które miały zapewnić jej włączenie do elitarnego benchmarku poprzez spełnienie ostatniego i najtrudniejszego kryterium dla tak młodej firmy: osiągnięcie dodatniego zysku netto czwarty kwartał z rzędu.

– Było to nie lada osiągnięcie, szczególnie biorąc pod uwagę naznaczony pandemią niezwykle trudny kwartał, w którym główna fabryka we Fremont zamknięta była aż przez 6 tygodni – wskazuje Przemysław Tabor, doktorant w Katedrze Rynków Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie dodając, że Tesla po opublikowaniu wyników za III kw. 2020 r. nadał spełniała warunki dołączenia w skład S&P 500 i decyzję gremium komitetu indeksu podjęło 16 listopada. Zatem, akcje Tesli oficjalnie dołączą do benchmarku 21 grudnia 2020 roku, czyli za nieco ponad miesiąc.

Akcje Tesli wzrosły o ponad 22 proc.

Jak można się było spodziewać, informacja o włączeniu motoryzacyjnego giganta do indeksu S&P500 przyczyniła się do skokowego wzrostu zainteresowania spółką ze strony inwestorów, co z kolei przełożyło się na zauważalne wzrosty. Tylko na przestrzeni trzech ostatnich sesji, akcje Tesli wzrosły o ponad 22 proc. osiągając w ten sposób najwyższą wycenę w historii.

Wiele wskazuje jednak na to, że aprecjacja ta może w najbliższym czasie być jeszcze kontynuowana.

– Teoretycznie, dołączenie do S&P 500 oznacza, że zarządzający pasywnymi funduszami, jak ETF, będą musieli zakupić akcje spółki Elona Muska, aby poprawnie zrebalansować portfele – zauważa Przemysław Tabor.

Podobnego zdania są także analitycy Goldman Sachs. Wyliczyli oni nawet, że dołączenie Tesli do indeksu S&P500 może zwiększyć popyt na akcje spółki o 8 miliardów dolarów, czyli około 2 proc. jej wartości rynkowej.

– Spośród 189 dużych funduszy, 157, które zarządzają aktywami o wartości około 500 miliardów dolarów, nie posiadało Tesli 30 września – napisali analitycy dodając, że przy założeniu, iż fundusze te zdecydują się dokonać rebalansingu swoich portfeli i utrzymać akcje Tesli na poziomie referencyjnym dla indeksu, musiałyby one kupić akcje spółki za 8 miliardów dolarów.

Tesla z nową wysoką rekomendacją Morgan Stanley

Warto w tym miejscu przypomnieć także, że jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, Morgan Stanley, po raz pierwszy od trzech lat stwierdził, że ma bycze nastawienie względem akcji spółki Elona Muska.

– Ocenianie wartości Tesli jedynie na podstawie sprzedaży samochodów ignoruje wiele innych biznesów, które prowadzi spółka i które są spójną częścią spółki – zauważył Adam Jonas, analityk Morgan Stanley w notatce, w której jednocześnie zwiększył rekomendowaną cenę dla Tesla Inc. o aż 50% do 540 dol. Wcześniejsza cena docelowa wynosiła zaledwie 360 dol.

Nowa cena rekomendowana przez Morgan Stanley jest wyższa od obecnej ceny za akcję Tesli o aż 8,16%. Więcej na temat tej projekcji przeczytasz tutaj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJSW zakłada, że nie będzie mieć zapasu węgla koksowego i koksu na koniec roku
Następny artykułJSW może zaprezentować nową strategię środowiskową w połowie 2021 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here