Naga MarketsDolar amerykański USDAmerykańska Komisja CFTC rozpoczęła publikację danych COT po przerwie wynikającej z zamknięcia rządu USA. Ostatnie dostępne dane są datowane na dzień 15 stycznia (CFTC ma przyspieszyć publikację, aby nadrobić zaległości) i mimo, że mamy miesięczne opóźnienie, to i tak wynikają z nich ciekawe wnioski dla dolara amerykańskiego.


Końcówka grudnia i początek stycznia przyniósł szturm funduszy lewarowanych na pozycje długie w kontraktach terminowych na indeks dolara amerykańskiego. W konsekwencji pozycje długie netto wzrosły w okolice szczytów z 2017 oraz 2011 roku.

Pozycjonowanie funduszy lewarowanych a indeks USD. Źródło: tradingster.com
Pozycjonowanie funduszy lewarowanych a indeks USD. Źródło: tradingster.com

Z tego punktu widzenia jest to dość skrajne pozycjonowanie, co oznacza wykupienie rynku i ryzyko tzw. long squeeze. Oczywiście żaden rynek nigdy nie jest wykupiony tak bardzo, aby nie mógł być bardziej, ale jest to na pewno miejsce na wykresie, na które warto zwrócić uwagę.

Co więcej za tak silnym wzrostem pozycjonowania nie obserwowaliśmy nowych szczytów na kontraktach na indeks dolara. Zatem mamy do czynienia z rozbieżnością w pozycjonowaniu funduszy i kursem. Jeśli USD Index fut. nie przekroczy ostatnich szczytów obserwowanych w listopadzie i grudniu 2018, to rozbieżność zostanie potwierdzona.

Wtedy też zwrot na indeksie dolara powinien być dość silny ze względu na szybkie zamykanie pozycji długich przez spekulantów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here