Naga MarketsFundusze oczekują na rekordowy napływ gotówki od inwestorówRealia panujące obecnie na rynkach finansowych pozwalają na wysnucie tezy, iż rynek funduszy stoi obecnie przed szansą przejęcia kapitału od osób, które jeszcze do niedawna trzymały swoje oszczędności na lokatach bankowych. Ich pierwszym wyborem będą naturalnie fundusze dłużne. Kolejnym mogą być fundusze akcji. Lipiec był najlepszym od lat miesiącem dla TFI biorąc pod uwagę napływ nowych środków. Branża liczy na podobnie udane kolejne miesiące.

  • Lipiec najlepszym miesiącem dla TFI na przestrzeni ostatnich lat.
  • Napływ gotówki od inwestorów do funduszy może być również rekordowy w kolejnych miesiącach.
  • PKO TFI największym Funduszem na rynku kapitałowym.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Te artykuły również Cię zainteresują
Przepływ kapitału z depozytu na fundusz

Ostatnie miesiące stoją pod znakiem dynamicznego napływu kapitału na rynek funduszy inwestycyjnych. W maju, pozyskały one 1,3 mld nowych środków, w czerwcu 2,5 mld a w lipcu blisko 4 mld zł. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się fundusze dłużne, których perspektywy zostały jednak w ostatnim czasie mocno ograniczone przez obniżki stóp procentowych.  Źródłem nowego kapitału, są przede wszystkim osoby, oszczędzające do tej pory na lokatach bankowych, zatem nie można oczekiwać, że w pierwszej kolejności zdecydują się teraz na ryzykowne fundusze.

W ostatnich miesiącach, najwięcej kapitału pozyskały fundusze inwestycyjne bezpośrednio powiązane kapitałowo z bankami. Liderem w zestawieniu jest PKO TFI, do którego trafiła blisko 1/4 wszystkich wpłat.

Prezes PKO TFI Piotr Żochowski przestrzega przed popadaniem w hurraoptymizm:

“Oczywiście przy obecnych poziomach rentowności polskich obligacji skarbowych nie można oczekiwać, że historyczne wyniki, jakie dziś pokazuje ta grupa funduszy za ostatnie 12 miesięcy, zostaną za rok powtórzone”.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Inwestorzy decydują się także na bardziej ryzykowne opcje

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z przepływem kapitału również w kierunku mniejszych, nie powiązanych z grupami kapitałowymi TFI, które nastawione są w największej mierze na opcje bardziej ryzykowne. Giełdowe Skarbiec TFI oraz Quercus TFI pozyskały w lipcu po około 150 mln zł.

Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI skomentował:

“W kolejnych miesiącach spodziewamy się napływów rzędu kilkudziesięciu milionów złotych do naszych funduszy. Na całym rynku przewaga wpłat nad wypłatami może sięgać kilku miliardów złotych miesięcznie. Kluczowe pytanie, to kiedy zacznie się zmieniać miks produktów, tzn. kiedy więcej środków popłynie w kierunku strategii mieszanych i akcji”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here