Naga MarketsW dobie stosunkowo wysokiej i stale rosnącej inflacji, fundusze inwestycyjne bywają jedną z najlepszych form ochrony kapitału lub pomnażania majątku. Lokaty i nieruchomości mają swoje zalety, jednak mają również wady.

Ekonomiczna wiedza Polaków bywa daleka od doskonałości, a znajomość rynku kapitałowego nierzadko jest jeszcze mniejsza. To jedna z głównych przyczyn, która powoduje, że zamiast inwestować w dobre, bezpieczne fundusze inwestycyjne – wybieramy te, które kuszą nas nienaturalną stopą zwrotu. Podobnie jest z nieruchomościami i lokatami, które również bywają różne. Podjęcie dobrej decyzji – wymaga zrozumienia swoich potrzeb i poznania sposoby działania danego instrumentu.

Czy inwestycja w nieruchomości może być chybiona?

Innym wyrazem znikomej znajomości ekonomii jest przeświadczenie Polaków – według ostatnich badań podziela je ponad połowa z nas – że ceny nieruchomości nigdy nie spadają. Nie jest to oczywiście prawdą, ale wierząc w to, w ostatnich latach uparcie kupujemy na przykład mieszkania i przeznaczamy je na wynajem lub inwestujemy w tzw. apartamenty wakacyjne. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, bo oznacza konieczność ponoszenia kosztów bez gwarancji, że nasze mieszkanie znajdzie wakacyjnych bądź weekendowych turystów.

Co z płynnością?

Kiepską stroną inwestycji w nieruchomości jest także ich niższa płynność. Jeśli potrzebujemy nagle pieniędzy – to nieruchomość może być najgorszą z opcji inwestycyjnych. Jego sprzedaż sprzedaż trwa – w najlepszym wypadku – kilka miesięcy. Podobnie z lokatami, które obniżają jeszcze zysk w przypadku wcześniejszego wycofania środków.

Czemu boimy się funduszy?

Polacy boją się jednak funduszy inwestycyjnych, a obserwacja dokonań Giełdy Papierów Wartościowych też ich do funduszy nie przekonuje. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj oferta tego rynku jest bardzo szeroka. Po pierwsze, nie musimy korzystać tylko z funduszy inwestujących wyłącznie w polskie spółki. Otworem stoją przed nami spółki europejskie, amerykańskie, azjatyckie. Po drugie – możemy na własną rękę zająć się analizą sytuacji rynkowej i zrozumieć jak to działa i skąd biorą się zmiany.

Jakie są fundusze?

Oczywiście, fundusze inwestycyjne to nie tylko fundusze inwestujące w akcje. Inwestycja w fundusze akcji jest z definicji najbardziej ryzykowna i choć można to ryzyko zminimalizować, to wielu inwestorów woli bezpieczniejsze formy. Jest ich zresztą bez liku – możemy inwestować w pieniężne fundusze inwestycyjne, obligacyjne fundusze inwestycyjne, mieszane fundusze inwestycyjne.

Jak zacząć inwestować? Więcej znajdziesz we wpisie poradnikowym – tutaj.

Artykuł sponsorowany.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here