Naga MarketsKurs euro traci w poniedziałek. Fundusze konkurują z EBC. Gotówki jest tak dużo, że brakuje obligacjiIlość niewykorzystanej płynności w gospodarce strefy euro osiągnęła w tym miesiącu historyczny rekord 3,2 bln euro. Rekordowa jest także liczba zleceń na debiutujące obligacje społeczne Unii Europejskiej która osiągnęła poziom 233 mld euro. Kurs euro na początku tygodnia zmierza na południe.

  • Na rynku wtórnym trudno kupić duże ilości obligacji
  • Fundusze konkurują z siłą zakupową EBC
  • Popyt może nie ustąpić dzięki dalszemu luzowaniu

Zbyt dużo gotówki, zbyt mało obligacji

W przyszłym tygodniu regularna sprzedaż obligacji z takich krajów jak Niemcy i Włochy wyniesie nieco ponad 12 miliardów euro, co powinno zostać łatwo zniwelowane przez zwykłe reinwestycje z dużych wykupów i spłat odsetek w wysokości ponad 50 miliardów euro w tym samym okresie.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

– Wykładniczy wzrost w książkach zleceń jest tematem roku 2020, napędzanym trudnościami w zakupach dużych ilości na rynku wtórnym, a następnie próbami nadrobienia strat przez inwestorów rozczarowanych brakiem realizacji poprzednich zleceń, które nie zostały wypełnione – twierdzi Richard McGuire z Rabobank.

Fundusze muszą konkurować z siłą zakupową obligacji Europejskiego Banku Centralnego. Rynki oczekują, że luzowanie ilościowe zostanie utrzymane na czwartkowym posiedzeniu EBC, a w grudniu rozszerzony będzie program pandemicznego skupu aktywów (o 500 mld euro do 1,85 bln euro).

Oznacza to, że presja popytowa na dług UE nie ustąpi, co widać także w niespodziewanej sprzedaży długu włoskiego i greckiego w minionym tygodniu. Bazowe rentowności obligacji obu krajów osiągnęły w tym miesiącu najniższy poziom w historii, obniżając ich premie w stosunku do niemieckich obligacji bazowych.

Euro zaczyna tydzień od spadków

W minionym tygodniu kurs euro umocnił się do dolara o 1,23 proc. Para walutowa EUR/USD wzniosła się przez to na miesięczne maksima.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Obecny tydzień rozpoczyna się jednak od spadków, które kierują notowania z powrotem do strefy wsparcia w okolicach 1,1770.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here