Naga MarketsKurs euro zyskuje do dolara. Jest jednak ryzyko "short squeeze" na USDFundusze hedgingowe zebrały największe pozycje krótkie na dolarze od trzech lat. Jako, że zbliża się koniec roku, grozi to zawirowaniami na rynku walutowym. Może dojść do tzw. wyciskania shortów (ang. short squeeze), szczególnie ze względu na potencjalne wydarzenia rynkowe, które mogą umocnić USD.

  • Krótkie pozycje na dolarze wg danych z 22 września są największe od 2017 r.
  • Ewentualne wyciskanie shortów może powodować wzrost USD
  • Notowania EUR/USD rosną od początku tygodnia

Największe spekulacyjne pozycje krótkie na USD

Jeszcze kilka miesięcy temu wieszczono upadek dolara jako bezpiecznej przystani. Może się jednak okazać, że te prognozy były przedwczesne. Amerykańską walutę wspierają bowiem odradzające się przypadki koronawirusa oraz kontrowersyjne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Jak pokazują dane z CFTC, w tygodniu poprzedzającym 22 września spekulanci powrócili do zwiększania krótkiej ekspozycji na dolara amerykańskiego, ze wzrostem o 2,8 mld USD w stosunku do walut G10. Jednak taka postawa mogłaby zostać przetestowana po zeszłotygodniowym wzroście dolara.

W związku powyższym, dalsza korekta dolara może zostać spotęgowana przez wyciskanie shortów. W tym tygodniu odbędzie się pierwsza debata prezydencka w USA, podczas której późniejsza akcja cenowa może dać wgląd w reakcję na wybory w USA.

– Pozycje krótkie na dolarze osiągnęły najwyższy poziom od wielu lat i z pewnością nie można zakładać, że wszystkie zostały zmniejszone w zeszłym tygodniu. Jest zdecydowanie więcej miejsca, aby dolar mógł skorzystać z wyrównania pozycji – napisał Francesco Pesole, strateg walutowy ING.

Kurs dolara (EUR/USD) traci kolejny dzień

Początek tygodnia nie jest zbyt łaskawy dla dolara. Wczoraj para walutowa EUR/USD zyskała 0,31 proc, a dziś wybija już kolejne maksima.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Rekordowe pozycje krótkie na dolarze kierują teraz notowania EUR/USD do oporu w okolicach 1,1700. Być może jeszcze dziś zobaczymy, jak traderzy zareagują na ten obszar. Jeśli faktycznie doszłoby do wyciskania shortów na dolarze, kurs Edka mógłby kierować się z powrotem do najbliższego dołka i dalej, do poziomu 1,1600.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here