Naga MarketsZaplanowane na grudzień uruchomienie kontraktów terminowych na Bitcoina w wykonaniu Grupy CME oraz CBOE Global Markets nie tylko otworzy rynek kryptowalutowy przed kapitałem graczy instytucjonalnych, ale jednocześnie przyniesie ze sobą ryzyko spadków cen. Rynek futures pozwoli bowiem obstawiać oraz zarabiać na potencjalnych spadkach notowań. Zdaniem portalu Bloomberg, mają to wykorzystać fundusze hedingowe.


Futuresy na Bitcoina kolejnym „big shortem”?

Według ekspertów związanych z branżą kryptowalut oraz analityków ankietowanych przez Bloomberga, istnieje spora szansa, że fundusze hedge – które do tej pory przyglądały się rynkowi kryptowalut raczej z boku – wykorzysyają okazję w postaci kontraktów terminowych do krótkiej sprzedaży Bitcoina.

Te artykuły również Cię zainteresują
Profesor Uniwersytetu w Houston, Craig Pirrong, jest zdania, że przed nami fala spadków ceny, które doprowadzą BTC bliżej wartości fundamentalnej: „Otrzymując instrument, który zdecydowanie ułatwia sprzedaż danego aktywa finansowego, najprawdopodobniej będziemy świadkami obniżek notowań Bitcoina i osiągnięcia cen bliższych rzeczywistości”.

Od czasu swojego powstania Bitcoin zapewniał milionowe zwroty z inwestycji. Jeden dolar przeznaczony na zakup BTC w tamtym czasie przyniósłby obecnie 1,4 miliona dolarów zysku. Ten sam dolar wydany na indeks giełdowy S&P500 nie zapewniłby nawet 4 dolarów.

Według Lou Kernera z Fligtht VC, „rynek Bitcoina przyniesie jedną z najlepszych okazji do krótkiej sprzedaży w obecnym czasie. W tym momencie mamy dwie grupy ludzi – jedni, podobnie jak ja, uważają, że Bitcoin to najlepsze co mogło nam się przydarzyć. Druga grupa widzi w nim natomiast tylko bańkę i oszustwo. Finalnie tylko jedna ze stron będzie mogła mieć rację”.

Oczywiście nie każdy twierdzi, że start futuresów Bitcoinowych od razu przełoży się na spadki ceny. Spora doza kapitału będzie chciała wykorzystać ten historyczny moment, aby inwestować w dalszą aprecjację BTC, który tylko w tym roku drożał dziesięciokrotnie.

Bez fizycznej dostawy Bitcoina, futures nie wpłyną na kurs

Z jednej strony obawy o chęci silnego shortowania BTC po uruchomieniu kontraktów terminowych są słuszne – obecnie przy relatywnie dużym kapitale inwestorzy nie mają takiej możliwości – to z drugiej mogą okazać się całkowicie nieuzasadnione.

Jeżeli kontrakt futures nie będzie wiązał się z fizyczną “dostawą” Bitcoina po czasie jego wygaśnięcia – a na razie nic na to nie wskazuje – to nowe kontrakty terminowe będą miały więcej wspólnego z kontraktami różnicy kursowej (CFD).

Wyjaśnić można to na przykładzie CFD na Eurodolara u brokera detalicznego Forex – kontrakt pochodny nie ma możliwości zaburzenia realnej wyceny kursu wymiany na rynku spot.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here