Naga Marketsklucze i breloczek etfSą znane jako łatwe, szybkie, przejrzyste i elastyczne. Fundusze ETF, bo o nich mowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. W kwietniu wypada 20 rocznica ich debiutu na europejskim rynku. ETF-y zaprojektowane zostały w taki sposób, aby dokładnie śledziły ruch indeksów giełdowych, surowców czy koszyka innych aktywów np. akcji lub obligacji. To, co je odróżnia od klasycznych funduszy polega na tym, że nie starają się one pobić rynku, tylko odwzorowują zachowanie wskazanego indeksu np. S&P 500.

  • Największy obrót funduszami  ETF w Europie odbywa się na platformie Xetra.
  • Nowe instrument pozwalają zabezpieczyć środki finansowe.
  • W Polsce dopiero teraz pojawiły się pierwsze, rodzime fundusze ETF. W połowie marca 2020 roku funkcjonowały 4 z nich.

Pierwsze fundusze ETF, platforma Xetra

Pierwsze fundusze ETF (ang. Exchange-traded fund) zostały wprowadzone do Europy na bazie indeksów Euro STOX 50 i STOXX Europe 600. Ich inauguracja miała miejsce 20 lat temu na platformie do obsługi rynku kasowego Xetra. Pierwsze produkty w Europie były notowane tam od 11 kwietnia 2000 r.

Obecnie platforma ta jest największym dostawca instrumentów pochodnych w Europie i obsługiwana jest przez Deutsche Börse group. Ponad 90% całego obrotu akcjami na wszystkich giełdach niemieckich oraz 30% obrotu ETFami w Europie odbywa się właśnie za pośrednictwem Xetra.

Przełom w zakresie funduszy ETF został osiągnięty dzięki stale rosnącemu popytowi na pasywne inwestycje – wyjaśnia Stephan Kraus, odpowiedzialny za segment ETF Deutsche Börse.

Coraz więcej inwestorów prywatnych korzysta z możliwości śledzenia szerokiego zakresu rynków, sektorów, trendów i strategii za pomocą funduszy ETF – dodaje Stephan Kraus.

Zobacz także: Globalna gospodarka ogarnięta recesją. Błędne koło skutków pandemii

Najpopularniejsze wskaźniki, Ranking funduszy ETF

Ponieważ inwestorzy szukają coraz to nowych instrumentów mających na celu zabezpieczenie swoich środków finansowych, fundusze ETF stały się więc kluczowym rozwiązaniem dla osób zarządzających aktywami w czasie tzw. stresu rynkowego, a w tym szoku wywołanego pandemią koronawirusa. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tutaj obliczenia wskaźników dla indeksów DAX, Euro STOXX 50, STOXX Europe 600 oraz S&P500.

10 najpopularniejszych funduszy ETF w 2019 roku. Źródło Xetra

Zobacz także: Inwestorzy wracają na rynki w związku z poprawą nastrojów

Śledzenie rynku, kategorie tematyczne

Dodatkowym magnesem dla ETFów jest dostęp do megatrendów, które w przeszłości umożliwiały zbicie ponadprzeciętnych fortun. Takie legendy jak Ed Seykota, Gary Davis czy Larry Hite osiągnęli właśnie swój sukces grając zgodnie z trendami, które trwały od roku do kilku lat. Ponieważ jednak klasyczne rynki są chaotyczne, ETFy swoimi rozwiązaniami przyciągają klientów detalicznych.

Zakładamy, że fundusze ETF pozostaną standardowym produktem do akumulacji kapitału prywatnego – wyjaśnia Kraus.

W ramach kategorii tematycznych dużym zainteresowaniem cieszą się np. automatyka, robotyka lub bezpieczeństwo cybernetyczne. Aby pomóc inwestorom śledzić rozwój rynku ETF, Deutsche Börse przygotował pełny pakiet szkoleń i usług informacyjnych, zarówno dla osób początkujących jak i dla zaawansowanych. W kolejnych latach planowany jest dalszy rozwój platformy oraz dodawanie kolejnych instrumentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here