Naga MarketsFundusze ESG z rekordowymi wynikami w 2021 rokuFundusze inwestycyjne zorientowane na środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny (tzw. fundusze ESG) przyciągnęły w 2020 r. do USA i Europy rekordową sumę 85 mld dolarów i nadal zwiększają swoją pulę. W rezultacie, przepływy stają się napompowane, natomiast akcje wielu z tych funduszy na Wall Street są notowane po zawyżonych mnożnikach cen do zysków, które coraz trudniej uzasadnić.

  • Fundusze ESG są coraz częściej wybierane przez inwestorów
  • W 2020 roku do amerykańskich ETF-ów ESG trafiło rekordowe 32,8 mld dolarów, a do europejskich 43 mld euro
  • Prezydent Joe Biden zobowiązał się do zwiększenia inwestycji w zieloną energię

Fundusze ESG na Wall Street stają się coraz popularniejsze

Fundusze ESG coraz częściej zawyżają ceny wielu spółek należących do ich ulubionych sektorów. Dobrym przykładem może być amerykański producent ogniw paliwowych Plug Power Inc., który w ciągu 2020 roku wzrósł o prawie 2000%, wyprzedzając swoim imponującym wynikiem nawet rajd Tesli.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istnieje ryzyko, że akcje tego typu spółek stały się już znacznie przewartościowane. Inwestorzy – zarówno aktywni jak i pasywni – coraz częściej podpinają się pod tego typu trendy, a to po jakimś czasie zazwyczaj źle się kończy – powiedział Chris Dyer, dyrektor ds. globalnych akcji w Eaton Vance

Po astronomicznych wzrostach cen akcji spółek z sektora energii odnawialnej – jednego z ulubionych sektorów funduszy ESG – gracze rynkowi, w tym JPMorgan Chase & Co, starają się być coraz bardziej selektywni, aby uniknąć ryzyka nagłego wycofania się.

Indeks Indxx Renewable Energy  jest notowany na poziomie 42-krotności zysków, podwajając wielokrotność indeksu MSCI World Index. Dodatkowo, indeksy takie jak MSCI Global Environment Index i MSCI World ESG Leaders notowane są na rekordowo wysokich wycenach.

Fundusze ESG mogą osiągnąć gorsze wyniki, jeżeli inwestorzy będą odchodzić od przewartościowanych akcji, zwłaszcza związanych z technologią i czystą energią, które w największym stopniu napędzały rajd w poprzednim roku. Ich względne wyniki mogą również ucierpieć, gdy wrócą do gry koncerny naftowe.

Statystyki dotyczące ESG

Z danych podanych przez Bloomberg Intelligence w ubiegłym roku do amerykańskich ETF-ów ESG trafiło rekordowe 32,8 mld dolarów, a do europejskich 43 mld euro (52 mld USD). Z kolei Citigropu Inc. podaje, że około połowa nowych ETF-ów uruchomionych w Europie w 2020 r. była skoncentrowana na ESG. Pod koniec września łączna wartość aktywów ulokowanych w funduszach zrównoważonych osiągnęła rekordowy poziom ponad 1,2 bln dolarów – wynika z danych firmy Morningstar Inc.

Jest wiele rzeczy, które wciąż mogą napędzać przepływy do funduszy ochrony środowiska. W Stanach Zjednoczonych prezydent Joe Biden zobowiązał się do zwiększenia inwestycji w zieloną energię i wydatków na infrastrukturę. W Europie duża część pakietu stymulacyjnego na pandemię o wartości 2,2 biliona dolarów jest związana z praktykami przyjaznymi dla środowiska. Według Bloomberg Intelligence, w tym roku emisja długu ekologicznego, społecznego i zrównoważonego osiągnie 1 bilion dolarów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie kryptowalut | kurs złotówki | akcje orlenu | jak działa blik | analizy giełdowe |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here