Naga MarketsTen rok jeszcze się nie skończył, a już może być najgorszym dla zarządu Graham Capital. Wart ponad 14 miliardów dolarów fundusz traci na trzynastu z czternastu swoich strategiach inwestycyjnych a mimo wszystko – wciąż pozyskuje klientów chętnych zainwestować w quantitative trading


Strategie ilościowe (quantitative strategies) oparte są na matematycznych wyliczeniach zależności pomiędzy zmiennymi. Liczba zmiennych jest zależna od używanego modelu i może sięgać kilkudziesięciu lub nawet kilkuset czynników. Strategie ze względu na swoje skomplikowanie, potrzebę dużych nakładów finansowych na technologię i know how przeznaczone są w głównej mierze dla dużych instytucji finansowych – banków i funduszy hedge. Jeden z nich prawdopodobnie żałuje dokonanego wyboru.

Te artykuły również Cię zainteresują
Strata na 93% aktywnych strategii

Flagowa strategia GC Tactical Trend strategy w samym lipcu straciła 2,3%. Dla porównania, S&P500 w identycznym okresie zyskało 1,93%. Okazuje się więc, że proste buy and hold dało zarobić zdecydowanie więcej niż skomplikowana strategia oparta na matematycznych wyliczeniach.

Aż 13 z 14 wszystkich strategii używanych w lipcu przez fundusz przyniosło stratę. Kenneth Tropin w liście do klientów Graham Capital tłumaczy: straty wynikłe z inwestycji w surowce oraz towary okazały się większe niż zyski z rynku walutowego czy akcyjnego. Tropin obwinia za słabe wyniki swojego funduszu niską zmienność na rynku i rekordowo wysokie poziomy głównych indeksów amerykańskiego parkietu. W dalszej części listu tłumaczy, że miesiące letnie zazwyczaj cechują się makroekonomiczną ciszą, co w połączeniu z nieoczekiwanymi wydarzeniami natury politycznej przysporzyło nadzwyczajnych strat funduszowi.

Środki jednak płyną

Mimo wyraźnych strat jakie notuje fundusz, GC zdołało pozyskać dodatkowe 1,5 mld USD w samym tylko 2017 roku. Tym samym wartość funduszu wzrosła do poziomu 14,4 mld USD. to niemal stuprocentowy wzrost wartości aktywów w ciągu dwóch lat. Fundusz rozpoczął działanie w 1994 roku od kwoty nieco wyższej niż 30 mln USD.

Założyciel Graham Capital nie traci wiary w rzetelność stworzonych przez swój zespół strategii. Wyniki w ujęciu rocznym mogą być niezadowalające ale dzięki naszej dwudziestotrzyletniej historii wiemy, że okresach takich jak ten przychodzą okresy silnych wzrostów. Skupiamy się więc na kontynuowaniu tego co tak dobrze wychodziło nam w minionych latach – stwierdził Tropin.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here