Naga MarketsBanknot o nominale 20 euro EURNiemal wszystkie kraje UE przedłożyły już swoje propozycje dotyczące unijnego funduszu naprawy i odbudowy. Dzięki niskiej absorpcji kredytów dotychczasowe wypłaty funduszu będą mniejsze niż oczekiwano. Jednak jak zauważają eksperci z ING nie należy lekceważyć wpływu na PKB, który będzie znaczny dla niektórych krajów peryferyjnych strefy euro, co w efekcie powinno umocnić wspólną walutę. Kurs EUR/USD nieznacznie spada w piątek oscylując w okolicach 1,2150.

Kurs euro (EUR): Fundusz naprawczy UE wesprze kraje peryferyjne. Włochy zabiorą lwią część

Spośród 27 krajów 23 przesłały już swoje propozycje wydania pieniędzy z funduszu. Całkowita kwota pomocy (pożyczki) dla krajów UE wynosi „tylko” 493,2 mld euro, co jest znacznie mniejsze niż suma 672,5 mld euro dostępna w funduszu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Teraz gdy już wszystkie kraje ratyfikowały decyzję w sprawie funduszu naprawy, otrzymają 13% jako wcześniejszą wypłatę na uruchomienie projektów. Oznacza to, że pieniądze mogą zacząć płynąć w trzecim kwartale tego roku, zapewniając mile widziany impuls dla ożywienia w strefie euro.

Włochy nie tylko złożyły wniosek o maksymalną kwotę dotacji, ale dodatkowo rząd apeluje o jeszcze większą kwotę pożyczek. Jeśli prośba zostanie zatwierdzona – ok. 39% wspólnych pieniędzy trafi do Włoch. Podczas gdy włoski plan został rozłożone na cały okres 2021-2026, środki przeznaczone dla Hiszpanii mają wejść w życie tylko w ciągu pierwszych trzech lat, mając ogromny wpływ na PKB w pierwszej fazie ożywienia.

Większość dotacji z funduszu została już wnioskowana. Źródło: Komisja Europejska

Plan nadal pozostawia wysiłki fiskalne w strefie euro na poziomie mniejszym niż w USA. Wpływ planu jest zdecydowanie znaczący, chociaż wnioskowana kwota jest znacznie mniejsza od całkowitej dostępnej w funduszu – napisano w raporcie.

Kurs euro (EUR/USD) wzrośnie do poziomu 1,30

Zgodnie z aktualną prognozą ING Banku, najpopularniejsza para walutowa powinna systematycznie wzrastać w 2021 roku osiągając docelowo poziom 1,30. Kurs konsoliduje w piątek w okolicach poziomu 1,2150, między okrągłym poziomem wsparcia 1,20, a oporem i lokalnym szczytem 1,2266. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs eur usd | cena ropy wti | kryptowaluty aktualności | cdprojekt kurs | forex waluty online | eurocash kurs | spółki gpw |

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here