Naga MarketsFundusz inwestycyjny Solution One, zarządzany przez Tomasza Piwońskiego, otworzył spółkę software, która akceleruje projekty w technologii blockchain. Co stoi za gigantycznym wzrostem wartości rynku DeFi, o blisko 1000% w 2020 r.? Jakie rozwiązania można przenieść z tradycyjnych rynków finansowych do DeFi? Na te i inne pytania odpowiedziano podczas śniadania prasowego, na którym przedstawiono wiodący projekt spółki i ogłosiliśmy start oferty publicznej akcji.

  • Dark Pool One S.A. to spółka software, która specjalizuje się w technologii blockchain.
  • Aktualnie pracuje nad innowacyjnym projektem: budujemy pierwszą na świecie giełdą, która płaci za składanie zleceń.
  • Informacje o crowdfundingu są dostępne w tym miejscu

Dark Pool One, czyli Solution One w świecie DeFi

Zdecentralizowane Finanse (DeFi) to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część rynku kryptowalut. Rozwój ekosystemu zależy od dostępności nowych narzędzi. Przykładowo, pojawienie się portfela Metamask w przeglądarkach umożliwiło budowę DEXów, czyli zdecentralizowanych giełd. Kolejne ułatwienia eliminujące barierę wejścia przyciągają coraz więcej osób.Do pełnej adopcji DeFi jest wciąż daleka droga. Skracają ją kolejne pionierskie projekty.

Dark Pool One S.A. to spółka software, która specjalizuje się w technologii blockchain. Aktualnie trwają prace nad innowacyjnym projektem. „Mamy szansę zrewolucjonizować świat zdecentralizowanych finansów”, podkreśla Łukasz Kobus, CEO Dark Pool One.

9 listopada 2021 r., podczas śniadania prasowego na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, spółka ogłosiła ofertę publiczną akcji.

W subskrypcji prywatnej zebraliśmy ponad 600 tys. PLN, a teraz dajemy możliwość wszystkim zainteresowanym dołączyć do projektu – mówi Tomasz Piwoński, pomysłodawca projektu.

– To dobra sposobność dla inwestorów z tradycyjnych rynków finansowych. Znam wiele osób, które chcą wejść w zdecentralizowane finanse, ale ze względu na brak znajomości zasad kierujących rynkiem DeFi nie potrafią odróżnić, który token jest wartościowy, a który nie – to kreuje naturalne obawy przed wejściem w świat krypto. Teraz mają okazję zainwestować w projekt budowany przez renomowany zespół z dużym doświadczeniem, który rozumie zarówno rynki finansowe jak i kryptowalutowe – dodaje Piwoński.

Spółka Dark Pool One S.A. obejmie udziały w tokenach budowanych przez siebie projektów, przez co osoby, które zostaną akcjonariuszami, w naturalny sposób otrzymują ekspozycję na świat krypto.

Projekt, nad którym aktualnie pracuje spółka, to pierwsza zdecentralizowana giełda, która płaci za zlecenia. Standardowo zdecentralizowane giełdy pobierają 0,3% prowizji od transakcji użytkownika. Giełda Dark Pool zamiast pobrać prowizję może zapłacić za takie zlecenie nawet 1000 USD. Wielkość nagrody wyceniana jest w oparciu o nagrodzony nagrodą Nobla algorytm Blacka-Scholesa. Do dziś największe banki inwestycyjne na świecie opierają się na modyfikacjach tego algorytmu przy wycenie instrumentów pochodnych.

Model Blacka–Scholesa został skonstruowany jako tzw. gra o sumie zerowej. To oznacza, że jeśli konsekwentnie wycenia się zlecenia użytkowników i płaci za nie zgodnie z modelem, a potem konsekwentnie rozlicza zlecenia zgodnie z terminem ich wygasania, to w długim terminie wynik będzie równy zeru – ani nie zarobimy, ani nie stracimy.

W modelu opracowanym przez spółkę Dark Pool One giełda wycenia zlecenia zgodnie z modelem Blacka–Scholesa, ale płaci w tokenie platformy, a nie w walucie, której dotyczy zlecenie. To oznacza, że równowartość wyceny z modelu trafi jako przychód do puli giełdy. Zaś beneficjentami przychodów giełdy są – posiadacze tokenów DPX, którzy zamrożą je w ramach stakingu.

– Nasz projekt wpisuje się w falę rosnącej popularności rynku DeFi – podkreśla Łukasz Kobus.

– Co stoi za gigantycznym wzrostem wartości sektora zdecentralizowanych finansów (o ponad 1000% w 2020 r.)? W 2020 roku istniało już sporo zdecentralizowanych giełd o sensownej płynności, na których można było wykonywać transakcje bez dużych poślizgów cenowych. Do tego pojawiły się zdecentralizowane protokoły pożyczkowe i zdecentralizowane stable coiny, np. MakerDAO. Dało to efekt kuli śniegowej – tłumaczy Kobus. –

Dodawanie płynności w protokołach pożyczkowych i na zdecentralizowanych giełdach nagle zaczęło być opłacalne, co wywołało olbrzymie zainteresowanie rynku. Jest jeszcze sporo do zrobienia, zanim ujrzymy pełną adopcję DeFi; ale tak pionierskie projekty jak nasz zdecydowanie skracają tę drogę.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here