Naga MarketsPoniżej prezentujemy Państwu obszerne fundamentalne oraz techniczne spojrzenie na przyszłe notowania USD/PLN, które przygotował niezależny autor – Wojciech Świder.


Analiza fundamentalna

cc_pln_złotówka_złoty_nbpPolityka monetarna

Na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny po raz kolejny łagodził politykę pieniężną. Nastąpiły obniżki stóp procentowych, program skupu aktywów został zwiększony ilościowo i jakościowo oraz zainicjowano nowe programy zapewniające ułatwione, długoterminowe finansowanie banków (LTRO). Osłabienie euro nie trwało długo, ponieważ prezes – Mario Draghi zasugerował, iż nie oczekuje dalszych obniżek stóp.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla polskiego złotego kluczowe było piątkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Działania EBC mogły sugerować nieco zwiększone prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RPP. Tak się nie stało. Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Polski złoty umocnił się zarówno do euro jak i do dolara amerykańskiego. Takie zachowanie kursu sugeruje, że rynek spodziewał się bardziej łagodnego wydźwięku posiedzenia.

Komunikat NBP zawiera niewielkie rewizje prognoz: inflacja ma być nieco niższa niż przypuszczano w nadchodzących latach, a PKB nieco wyższy – w 2016 roku ma to być 3,0-4,5%. Rada stwierdziła, że obecny poziom stóp sprzyja zrównoważonemu rozwojowi przy zapewnieniu stabilności makroekonomicznej. W tym roku niewykluczone są zmiany stóp – zarówno w górę jak i w dół.

Zobacz także co o polskiej polityce monetarnej sądzi Commerzbank.

Sytuacja polityczna

Minister Morawiecki 16 lutego przedstawił „plan Morawieckiego”. Inwestorzy odebrali pozytywnie planowane zmiany, co można było zaobserwować po polskiej giełdzie.

Po początkowej niepewności związanej z nowym rządem sytuacja się stabilizuje, a osłabienie złotego po obniżce ratingu przez agencję S&P zostało szybko zneutralizowane, tym bardziej, że agencja ta jest osamotniona w swojej ocenie. Polska prawdopodobnie będzie się rozwijać szybciej niż pierwotnie zakładano w prognozach, co może przyciągać inwestorów do polskich aktywów i złotego.

Trendy rynkowe

Pod koniec tygodnia na rynku mogliśmy zaobserwować powrót apetytu na ryzyko, na czym zyskał polski złoty. Zyskiwały giełdy i waluty krajów wschodzących. Aprecjacyjna presja spadła z walut finansujących (bardzo nisko oprocentowanych) takich jak frank szwajcarski czy jen japoński.

invest

W nadchodzącym tygodniu

Kluczowym wydarzeniem w nadchodzącym tygodniu będzie środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Rynek nie spodziewa się zmiany stóp ale bardzo ważny będzie komunikat i konferencja.

Analiza techniczna

Wykres kursu USD/PLN, interwał tygodniowy. Źródło: MetaTrader
Wykres kursu USD/PLN, interwał tygodniowy. Źródło: MetaTrader

Na wykresie można dostrzec wyraźną formację głowy z ramionami (RGR). Zapowiada ona zmianę trendu. Linia szyi (zaznaczona na czerwono), została przebita z relatywnie dużym impetem. Świeca tygodniowa zamknęła się w strefie wsparcia. Po przebiciu owych obszarów staną się one oporem, a kolejnym celem dla niedźwiedzi będzie niższa strefa zaznaczona na niebiesko. Wyszukując formacji świecowych w ukazanych obszarach należy pamiętać, że są one wyznaczone o interwał tygodniowy.

Wojciech Swider mini

Autor: Wojciech Świder

Student piątego roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych (nr3034). Inwestuje w waluty (FX), ETF oraz fundusze inwestycyjne. W swoich decyzjach inwestycyjnych dużą wagę przykłada do psychologii. Jego główne obszary zainteresowań to polityka monetarna, makroekonomia i rynki finansowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here