Naga Marketskajdanki i dolar amerykańskiMimo trwających niemal nieprzerwanie od blisko tygodnia wzrostów cen Bitcoina, o wiele więcej mówi się w ostatnim czasie o podejrzanych projektach wykorzystujących popularność jaką na przestrzeni ostatnich kilku lat zdobyły kryptowaluty. Zaledwie wczoraj odbyła się bowiem pierwsza rozprawa sądowa w której FutureNet pozywał Rafała Zaorskiego za nazwanie przedsiębiorstwa piramidą finansową, a już dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował ostrzeżenie wobec czterech kolejnych podmiotów takich jak Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin. Jakby tego było mało, fundacja Trading Jam na swoim blogu przypomina inną piramidę, która podobnie jak FuturoCoin chciała wykorzystać kryptowalutową hossę.


Podejrzane projekty korzystają na popularności kryptowalut

W obszernym wpisie na blogu, fundacja Trading Jam przypomina początki zwariowanej hossy na rynku cyfrowych aktywów oraz wskazuje jak zmieniała się mentalność ludzi w stosunku do Bitcoina i jemu podobnych.

– Mechanizm działania organizacji o znamionach piramidy finansowej jest zawsze bardzo podobny (…) Całe zamieszanie inwestycyjne jest świetnym polem do popisu właśnie dla tych, którzy wcześniej żyli z polecania różnych platform (uwaga!) matryc, klikaczy reklam – ogólnie siedź w domu i zarabiaj pasywnie – czytamy na stronie fundacji.

Chciwość większa od rozsądku

Autorzy wpisu zwracają także uwagę, że w umysłach osób, które na co dzień nie są związane z rynkami finansowymi kumulowały się przekonania graniczące z pewnością, że skoro taki Bitcoin był w stanie zdobyć popularność i wzrosnąć dając ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji w mgnieniu oka, to sytuacja ta musi się jeszcze powtórzyć.

– Tym sposobem zaczyna się mocna promocja nowego tworu tzw. DasCoin, który ma być jeszcze mądrzejszym coinem niż Bitcoin. Niestety, ale twórcy kontrowersyjnego projektu wyczuli nastroje wśród tych, którzy nie zdążyli wskoczyć do pierwszego pociągu trendu wzrostowego i świetnie to wykorzystali – czytamy dalej.

“To jest DasCoin ooo, właśnie DasCoin…”

W kolejnych akapitach autorzy przypominają pamiętny spot reklamowy mający zachęcić do nabywania licencji do w/w projektu:

– To nie są normalne praktyki, że prywatna firma wypuszcza teledysk (…) Normalną normą jest oczywiście produkcja promo-wideo, ale dotycząca technicznych aspektów posiadania na przykład akcji kiedy firma organizuje IPO – wskazuje fundacja Trading Jam, dodając, że pokazywanie przepychu, blichtru, realizacja marzeń po dokonaniu zakupu owych licencji jest niczym innym jak zwykłym naganianiem, ponieważ promotorzy zarabiają tak naprawdę tylko na nowych użytkownikach. Odnoszenie się, że zawsze są inni którzy krytykują oraz sąsiad, który kupi i będzie miał lepiej świadczy o tym, że twórcy takich materiałów traktują niepoważnie przyszłych inwestorów.

Trading Jam i UOKiK składają zawiadomienia do prokuratury

Warto w tym miejscu przypomnieć także, iż już z początkiem października 2018 roku fundacja Trading Jam poinformowała, że na podstawie złożonego zawiadomienia, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo wobec firmy NetLeaders stojącej za projektem DasCoin. Z końcem listopada 2017 r. również prezes UOKiK złożył do prokuratury podobne zawiadomienie, w którym wskazał swoje podejrzenia jakoby Spółka CL Singapore Pte. Ltd z siedzibą w Singapurze zajmująca się wprowadzeniem na rynek kryptowaluty DasCoin oraz propagująca sieć niezależnych przedstawicieli „NetLeaders”, wynagradzanych w oparciu o opracowany tzw. Plan Wynagrodzeń NetLeaders była piramidą finansową.

UOKiK ostrzega przed DasCoin: To może być piramida

W połowie kwietnia 2019 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał natomiast ostrzeżenie konsumenckie przed firmą CL Singapore z Singapuru, która wprowadza na rynek kryptowalutę DasCoin:

Celem singapurskiej firmy CL, który umożliwia jej istnienie jest lawinowy wzrost liczby nowych członków. Oznacza to napływ gotówki do pomysłodawców i głównych „naganiaczy”. Prędzej czy później taki duży wzrost użytkowników się kończy i system przestaje działać. Konsumenci zostają z pustym kontem i wielkimi obietnicami – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. Sprawą zainteresowała się również Prokuratura Okręgowa w Warszawie i prowadzi śledztwo pod sygn. PO 5 Ds. 33.2017.

Fundacja Trading Jam wyraźnie podkreśla, że jej misją jest szerzenie świadomości inwestycyjnej oraz oczyszczenie sceny z całej patologii scamiarskiej wskazując nieprawidłowości na rynku kapitałowym. Grupa medialna Comparic podziela te wartości, w związku z czym będziemy wspierać działania fundacji i wspólnie starać się walczyć o lepsze jutro dla wszystkich inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCreativeForge Games przeszedł na model biznesowy, który „zapewnia zyski”, twierdzi Karbowski
Następny artykułPre-Market: Rynki reagują pozytywnie – ropa rośnie ponad 1 procent. Oczekiwanie sesji US
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here