Naga MarketsW ubiegłym tygodniu polską scena traderską wstrząsnęła informacja, o zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej nadzoru nad rynkami finansowymi, w tym nad rynkiem Forex. Dwa główne aspekty dotyczą ograniczenia dźwigni finansowej z 1:100 do poziomu 1:25 oraz blokowaniu domen internetowych.


W związku z powyższym Fundacja Trading Jam Session, w miniony piątek zorganizowała otwartą debatę w celu poznania stanowiska trederów i osób bezpośrednio związanych z rynkiem lewarowanym.

Okazało się, że zdecydowana większość trederów jest przeciwna dalszym regulacjom a w szczególności ograniczeniu lewara do 1:25.

“Tak drastyczne obniżenie lewarowania to zagłada dla metody piramidowania zysków jak i dla branży brokerów FX/CFD w Polsce” – skomentował Szwajcar. “Skutki dla branży brokerów FX/CFD w PL to głównie spadek obrotów, zamknięcie nieopłacalnej działalności, powrót do monopolu 2 brokerów jak przed 2011 rokiem, a przez to wzrost spreadów na instrumentach FX/CFD. Odpływ traderów i ich kapitału poza PL, co skutkuje zanikiem polskiego tradingu” – dodaje.

W dniu dzisiejszym pomysłodawca i jeden z założycieli Fundacja Trading Jam Session (TJS), Rafał Zaorski, na zamkniętej (facebookowej), liczącej ponad 12 tysięcy członków grupie stworzył ankietę w której każdy może określić jakie działania jego zdaniem powinny być podjęte w celu zablokowania w/w nowelizacji.

[otw_shortcode_button href=”https://www.facebook.com/groups/tradingjam/permalink/1943891045896952/” size=”large” icon_position=”left” shape=”radius” color_class=”otw-red”]Twój głos ma znaczenie, weź udział w ankiecie![/otw_shortcode_button]

“Rynek OTC jest nierozłączną częścią szerszego rynku finansowego i stanowi ogniwo komplementarne inwestycji giełdowych, często wybierane przez inwestorów (szacunkowo ok. 15% inwestorów w PL). Jego popularność wynika z niskich kosztów transakcyjnych oraz elastyczności instrumentów notowanych na OTC (w tym przede wszystkim dźwigni finansowej oraz możliwości zarabiania na spadkach). Trudno wyobrazić sobie rezygnację polskich inwestorów z tej alternatywy inwestycyjnej, tym bardziej że ma ona charakter antycykliczny – można zarabiać niezależnie od koniunktury” – komentuje całą sytuację Fundacja TJS.

Poniżej zaprezentowano listę działań, które Fundacja TJS ma zamiar podjąć w najbliższym czasie:

  • wystosowanie oficjalnego pisma otwartego do środowiska traderów, MF oraz ministra Morawieckiego, zaangażowanie się w proces legislacyjny, doprowadzenie do spotkania środowiska traderów z MF
  • nagrania materiałów z posłami popierającymi i niepopierającymi ustawę, zaangażowanie influencerów, kampania internetowa
  • przy współpracy między innymi z Comparic.pl zainteresowanie sprawą prasy i telewizji, informowanie mediów na bieżąco o podejmowanych kroków


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here