Naga Markets

Fundacja GPW rozstrzygnęła konkurs o nagrodę Prezesa Zarządu GPW24 stycznia br. Fundacja GPW ogłosiła wyniki 9. edycji konkursu na prace licencjackie, magisterskie i doktorskie o nagrodę Prezesa Zarządu GPW.W tegorocznej edycji zgłoszono imponującą, najwyższą w historii konkursu, liczbę aplikacji. Nagrody oraz symboliczne dyplomy zostały przekazane zwycięzcom podczas uroczystej gali konkursu, w której udział wzięli także promotorzy prac, przedstawiciele Kapituły, organizatorów i partnerów konkursu.

Fundacja GPW przyczynia się do kształtowania kultury inwestowania

Celem konkursu jest zachęcenie studentów i doktorantów do poszerzenia wiedzy na temat rynku kapitałowego, instytucji tworzących jego infrastrukturę, a także notowanych instrumentów finansowych. Nadesłane prace oceniała Kapitała Konkursu składająca się z pięciu członków, przedstawicieli Grupy Kapitałowej GPW oraz środowiska akademickiego. Pod uwagę wzięto przede wszystkim poziom merytoryczny, a w szczególności: oryginalność, sposób analizy zjawisk, zakres badań oraz innowacyjność formułowanych wniosków.

– Naszym celem jest kształtowanie kultury inwestowania przy jednoczesnym budowaniu świadomości w zakresie  funkcjonowania rynku kapitałowego i towarowego. Jesteśmy przekonani, że konkurs na prace dyplomowe o nagrodę Prezesa Zarządu GPW jest inicjatywą, która zdecydowanie przyczynia się do osiągnięcia tego celu – powiedziała Monika Gorgoń, CzłonekZarządu Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie.

Prace w obecnej, 9. edycji konkursu wyróżniają się wysokim poziomem oraz oryginalnością zgłoszonych tematów. Ogółem zgłoszono 108 prac naukowych z 22 Uczelni. Oceniając nadesłane prace w kolejnej edycji Konkursu, należy podkreślić wzrostowy trend ich poziomu. W 2023 r. wyróżniono: 3 z 7 nadesłanych prac doktorskich (oceniane są co 2 lata), 3 z 53 nadesłanych prac magisterskich oraz 3 z 48 prac licencjackich – powiedział dr Wojciech Nagel, przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji GPW i Kapituły Konkursu, gratulując autorom prac.

Wyniki 9. edycji konkursu

  • Kategoria prac licencjackich:

Pierwsza nagroda:

Jakub Chlebda za pracę „Zarządzanie portfelem inwestycyjnym w okresie paniki”, której promotorką była dr Małgorzata Snarska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Dwie drugie nagrody ex aequo:

Karolina Szeliga za pracę „Ból głowy czy święty spokój? O optymalnym opodatkowaniu spółek giełdowych na GPW w Warszawie”, której promotorką była dr Małgorzata Snarska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

AVA Trade

Tomasz Nowak za pracę „Behawioralne uwarunkowania zmienności cen na rynkach akcji”, której promotorką była dr Małgorzata Snarska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Kategoria prac magisterskich:

Dwie pierwsze nagrody ex aequo:

Paweł Pomorski za pracę „Inwestycje w instrumenty udziałowe w okresach zwiększonej inflacji w Stanach Zjednoczonych”, której promotorką była dr Sylwia Frydrych. Praca została obroniona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Jakub Ratajczak za pracę „W poszukiwaniu alfy. Analiza efektywności portfela inwestycyjnego z wykorzystaniem danych alternatywnych”, której promotorką była dr Małgorzata Snarska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Druga nagroda:

Adam Chlebisz za pracę „Jak pokonać awersję do ryzyka w sektorze non-profit? Analiza luki kapitałowej w inwestycjach w infrastrukturę społeczną”, której promotorką była dr Małgorzata Snarska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

 Kategoria prac doktorskich:

Pierwsza nagroda:

Arkadiusz Bebel za pracę „Determinanty stóp zwrotu z funduszy LETF”, której promotorem był dr hab. Tomasz Berent, profesor SGH. Praca została obroniona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Dwie drugie nagrody ex aequo:

Paweł Węgrzyn za pracę „Uwarunkowania rozwoju rynku obligacji bankowych w Polsce”, której promotorem był dr hab. Andrzej Fierla, profesor SGH. Praca została obroniona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Maciej Tąkiel za pracę „Dematerializacja akcji w świetle ewolucji spółki publicznej”, której promotorem był prof. Józef Okolski. Praca została obroniona na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W ramach dziewiątej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano wyróżnienie specjalne, którego Patronem jest Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami:

Wyróżnienie specjalne otrzymała Jadwiga Pisarska za pracę „Otwarte fundusze inwestycyjne uwzględniające aspekty ESG w Polsce na tle Europy. Oferta, strategie i rozwój segmentu w 2021 roku”, której promotorką była dr Katarzyna Niewińska. Praca została obroniona na Uniwersytecie Warszawskim.

ESG jest obszarem obejmującym dane i informacje niefinansowe, pozwalające lepiej określić wartość firmy w oczekiwanym przez rynek ujęciu. Będzie on bardzo mocno oddziaływać na decyzje inwestorów w najbliższych latach. Nagrodzona przez IZFiA praca zawiera dogłębną analizę rozwoju ESG w ciągu ostatnich dziesięcioleci, z dobrym podsumowaniem wszystkich ważnych aspektów. Przyznane wyróżnienie jest wyrazem misji IZFiA, w której zawiera się również wspieranie edukacji finansowej i wiedzy na temat rynku produktów powierniczych – powiedziała Beata Sax, CFA, Wiceprzewodnicząca Rady Izby Zarządzających Funduszami iAktywami.

Ponadto PFR Portal PPK przyznał nagrody rzeczowe oraz dyplomy autorom trzech prac, które dotyczyły tematyki długoterminowego oszczędzania oraz PPK.

Partnerem konkursu na prace dyplomowe o nagrodę Prezesa Zarządu GPW była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, a Patronami nagród specjalnych Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz PFR Portal PPK.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułMocne wzrosty w końcówce tygodnia na indeksach w USA! | Analiza rynku z EXANTE #34
Następny artykułWall Street reaguje na lepsze dane PMI. Maleje ryzyko wystąpienia recesji
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here