Naga MarketsNa początku bieżącego tygodnia, 24 lipca, Fundacja FxCuffs wystosowała oficjalne pismo skierowane do Ministerstwa Finansów oraz Podsekretarza Stanu, Piotra Nowaka, w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy między innymi ograniczenia maksymalnej dźwigni finansowej na rynku OTC do poziomu 1:25.


Poparcie dla silniejszej prewencji, sprzeciw wobec ograniczenia lewara

W związku ze swoją misją oraz w poczuciu obowiązku, Fundacja FxCuffs, zajęła stanowisko w sprawie projektu ustawy z dnia 10 lipca 2017 roku, w szczególnie w związku zaplanowanymi dalszymi ograniczeniami w stosunku do rynku OTC. Jak można przeczytać jednak w oficjalnym piśmie skierowanym do MF, FxCuffs popiera plany rozszerzenia uprawnień KNF w zakresie prewencji i ochrony inwestorów przed nieregulowanymi podmiotami:

Te artykuły również Cię zainteresują
„(…) od kilku lat rosła skala nadużyć na rynku, a jak pokazują statystyki, wprowadzone w ub. roku regulacje przyczyniły się do zahamowania tego procederu. Niemniej jednak nadal zdarzają się incydenty oferowania wysoce ryzykownych inwestycji niedoświadczonym klientom przez firmy i osoby nie objęte żadną kontrolą. (…) Możliwość interwencji w takiej sprawie, poprzez wczesne ostrzeganie, a w konsekwencji ustaleń blokady domeny, pozwoli zminimalizować straty klientów, poniesione w wyniku działań nieuczciwych dostawców usług.”

Powyższe zmiany powinny przynieść wymierne korzyści, jednak ustalenie depozytu zabezpieczającego dla danego instrumentu finansowego na poziomie 4% (dźwignia 1:25) doprowadzi finalnie do powstania skutków odwrotnych. Sam pomysł nie wpływa bowiem realnie na wyższą ochronę inwestorów, a może zaszkodzić jedynie wszystkim podmiotom pośrednio i bezpośrednio związanym z polską branżą OTC. Już zeszłoroczna decyzja o ograniczeniu lewara do poziomu 1:100 spowodowała, że część rodzimych przedsiębiorstw i domów maklerskich zdecydowała się opuścić rynek:

„Wprowadzone w ub. roku wytyczne i obniżenie dźwigni finansowej do 1:100 spowodowało wyraźny sprzeciw środowiska inwestorów, a w dłuższej perspektywie spowolnienie rozwoju rynku w Polsce i zakończenie świadczenia usług przez kilka podmiotów. W dobie szerokiego dostępu do usług przez Internet nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której klienci, szukając lepszych warunków transakcyjnych, wybierają brokera zagranicznego. Zapewne doprowadzi to także do zmniejszenia obrotów i wzrostu kosztów obsługi, którymi bezpośrednio lub pośrednio obciążeni zostaną klienci domów maklerskich” – komentuje Fundacja FxCuffs.

Przede wszystkim edukacja, a nie ograniczenia

Przedstawiciele Fundacji FxCuffs twierdzą, że głównym powodem relatywnie niskiego poziomu zyskowności polskich inwestorów indywidualnych nie jest zbyt wysoka dźwignia, a przede wszystkim brak odpowiedniej wiedzy oraz edukacji. Dźwignia to kluczowy element wielu spekulacyjnych strategii inwestycyjnych, będąc atutem wykorzystywanym z powodzeniem przez szerokie grono traderów.

Wychodząc naprzeciw projektowi ustawy oraz reprezentując głos wypływający bezpośrednio od przedstawicieli branży, Fundacja FxCuffs proponuje ustalenie poziomu zabezpieczenia depozytu w wysokości 2% (dźwignia 1:50) dla początkujących inwestorów, z możliwością podwyższenia lewara na wniosek klienta po spełnieniu określonych warunków.

Inwestorzy detaliczni nadal mogą zaprezentować swój głos w sprawie proponowanych przez MF zmian legislacyjnych poprzez udział w ankiecie dostępnej pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here