Naga Markets

pękająca moneta bitcoinKryptowalutowa zima trwa już od ponad roku. W tym czasie upadły takie firmy jak Celsius, Terra (LUNA), Three Arrows Capital, Voyager, a teraz FTX. Współzałożyciel kryptowalutowego funduszu hedgingowego ZX Squared Capital uważa jednak, że to co najgorsze już prawdopodobnie za nami i rynek wirtualnych aktywów wielkimi krokami zbliża się do kolejnej hossy.

FTX ostatnim gigantem, który upadł podczas tego cyklu

W czasie, gdy rynek kryptowalut wciąż żyje jeszcze upadkiem FTX, CK Zheng, były szef działu ryzyka w Credit Suisse a obecnie współzałożyciel kryptowalutowego funduszu hedgingowego ZX Squared Capital uważa, że upadek trzeciej największej giełdy kryptowalut na świecie był częścią “procesu delewarowania”, który rozpoczął się po pandemii i jeszcze bardziej przyspieszył po upadku Terra (Luna).

– Kiedy LUNA wybuchła kilka miesięcy temu, spodziewałem się ogromnego procesu delewarowania – powiedział Zheng, który następnie spekulował, że FTX powinien być ostatnim z “większych” graczy, który zostanie “oczyszczony” podczas tego cyklu niedźwiedzia.

– Jestem pewien, że istnieje wielu graczy, którzy prawdopodobnie zostaną dotknięci (…) w kolejnych tygodniach, wiesz, mali, duzi – ale powiedziałbym, że ten pod względem wielkości będzie jednym z większych, zanim cały cykl (niedźwiedzia – red.) naprawdę się skończy – wskazał.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że przed swoim upadkiem FTX był trzecią największą giełdą kryptowalut pod względem wolumenu obrotów po Binance i Coinbase.

FTX ciągnie za sobą na dno innych 

Upadek FTX przyczynił się do panicznej wyprzedaży obserwowanej w ostatnich dniach na niemal całym rynku kryptowalut. Przez wzgląd na liczne powiązania, bankructwo trzeciej największego giełdy kryptowalut zagraża także stabilności innych podmiotów z tej branży.

14 listopada giełda kryptowalut BlockFi przyznała się do posiadania “znacznej ekspozycji” na FTX i jego firmy powiązane. Dzień później raport Wall Street Journal wskazał, iż także przygotowuje się ona do potencjalnego złożenia wniosku o upadłość.

W reakcji na masowe wycofywanie środków na zewnętrzne portfele, kilka kolejnych giełd również wstrzymało możliwość wypłat, powołując się na ekspozycję na FTX.

XTB

16 listopada instytucjonalny pożyczkodawca kryptowalutowy Genesis Global powiedział, że tymczasowo zawiesi wypłaty, powołując się na “bezprecedensowe zamieszanie na rynku”.

Dopiero podczas odpływu okazuje się kto pływał nago

CK Zheng zauważa, że momenty takie jak ten są wszystkimi normalnymi oznakami długiej, stresującej kryptowalutowej zimy, która “w zasadzie wymazuje wielu słabych graczy.”

Można więc przytoczyć tu jeden z cytatów Warrena Buffeta:

Dopiero podczas odpływu okazuje się kto pływał nago

Inwestorzy instytucjonalni nie odwrócą się od kryptowalut 

W pozytywnym tonie, Zheng powiedział jednak, że upadek FTX prawdopodobnie nie wstrząśnie zaufaniem inwestorów instytucjonalnych, przynajmniej tych, którzy inwestują w technologię blockchain i niektóre kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum.

W jego ocenie, upadek FTX nie zmieniła bowiem nic dla wielu inwestorów instytucjonalnych […], o ile myślą o dłuższej perspektywie, myślą o tym, jak technologia blockchain będzie rozwijać się w przyszłości, aby pomóc branży finansowej […], która nadal istnieje.

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Wykształcenie to nie wszystko 

Odnosząc się do założyciela i byłego dyrektora generalnego FTX, Zheng dostrzega jednak, że “zadziwiające” jest, jak wiele szkód może wyrządzić ekosystemowi kryptowalut wykształcony na MIT (Massachusetts Institute of Technology), 30-letni młody człowiek.

Jego zdaniem upadek FTX był jednak wynikiem braku jasnych zasad i przepisów regulujących działanie giełd kryptowalut oraz braku odpowiedniej struktury zarządzania samej giełdy, która która mogła nie mieć niezbędnego know-how do prowadzenia biznesu tych rozmiarów.

– Oczywiście, są inteligentni w jednym aspekcie, ale prowadzenie firmy o wartości 32 miliardów dolarów jest zupełnie inne niż, wiesz, kiedy zarządzasz małą firmą – wskazał Zheng.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSpołeczność kryptowalut sama eliminuje “złe” firmy i ludzi, uważa Anthony Pompliano
Następny artykułCena ropy Brent spadła poniżej 90 dol. za baryłkę, Chiny zmagają się z COVID
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here