Naga MarketsFTSE100: inwestorzy oczekują wzrostów brytyjskiego indeksu - komentarz CMC MarketsPo obawach o rosnące ceny i wyższą inflację, rynki finansowe ustabilizowały się pod koniec poprzedniego tygodnia. W skrajnie zmiennym otoczeniu rynki wciąż borykają się z dylematem, czy inflacja ma charakter przejściowy, czy też jest zwiastunem znacznie bardziej trwałego trendu wzrostu cen.

FTSE100 z pozytywnym sentymentem, Wielka Brytania przygotowuje się do dalszego łagodzenia ograniczeń

Ostatni tydzień wykazywał się zmiennością, a odbicie pod koniec tygodnia pomogło zniwelować znaczną część strat z jego początku, choć nie wystarczyło, aby zapobiec największej tygodniowej utracie wartości amerykańskich akcji od lutego. Rynki europejskie radziły sobie lepiej. DAX zdołał zakończyć wyjątkowo trudny tydzień na plusie, a FTSE100 odnotował pierwszą tygodniową stratę od połowy kwietnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do zmiany nastrojów przyczynił się gwałtowny spadek cen surowców, przy czym indeks CRB odnotował największy jednodniowy spadek od 18 marca. W kwietniu sprzedaż detaliczna w USA osiągnęła wynik znacznie poniżej oczekiwań, co może sygnalizować, że obawy o wzrost presji inflacyjnej wydają się nieco przedwczesne. Gwałtowny wzrost głównego wskaźnika CPI wydaje się być dość wyjątkowy, patrząc przez pryzmat ostatniej dekady. Rosnące ceny należy umieścić w kontekście ostrego szoku deflacyjnego, który miał miejsce nieco ponad rok temu. Gwałtowne odbicie jest prawdopodobne, gdy przedsiębiorstwa i łańcuchy dostaw dostosowują się do nowej rzeczywistości, która prawdopodobnie będzie przechodzić dalsze zmiany w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oznacza to, że jest wysoka szansa na pojawienie się dalszych wstrząsów, a dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin w kwietniu są tego kolejnym świadectwem.

Rynki w Europie mają się otworzyć na nieco wyższym poziomie, po pozytywnym zamknięciu rynków w USA w zeszłym tygodniu. Rynki w Azji różnie reagowały, ponieważ wskaźniki zachorowań na Covid-19 zaczęły ponownie wzrastać. Jeśli chodzi o gospodarkę Chin, już w pierwszym kwartale odnotowaliśmy niewielkie odbicie, któremu sprzyjał wzrost wydatków konsumenckich. W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 34,2% w ujęciu rocznym, znacznie przewyższając oczekiwania rynkowe. Należy jednak pamiętać, że rok temu te liczby spadły o -15,7% w następstwie przejścia gospodarki w lockdown. W rezultacie marcowe odczyty miałyby ogromne odchylenie, nawet jeśli nadal byłyby całkiem przyzwoite.

Z tego samego powodu dobre wyniki można było również zauważyć w produkcji przemysłowej, która wzrosła o 14,1%. To odchylenie jest również widoczne w dzisiejszych danych, a wzrost o 17,7% sugeruje, że chińscy konsumenci nadal zachowują znaczną ostrożność, mimo że w Chinach nie było drugiej fali koronawirusa, w przeciwieństwie do reszty Azji. W zeszłym roku sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w kwietniu o -7,5%, przy oczekiwanym wzroście na poziomie o 25%. Produkcja przemysłowa była znacznie słabsza w 2020 r. i wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym, po spadku wynoszącym -1,1% w marcu, podczas gdy dzisiejsza produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,8%.

W tym tygodniu w centrum uwagi będzie Wielka Brytania, która wkracza w kolejny etap łagodzenia ograniczeń gospodarczych, na tle obaw o rosnącą liczbę przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa. W zeszłym tygodniu widzieliśmy dalsze oznaki ożywienia koniunktury i zaufania konsumentów, ale mogą zostać zahamowane przez  pogarszającą się sytuację w Azji. Zobaczymy również najnowsze dane o bezrobociu, inflacji i sprzedaży detalicznej za kwiecień, przy czym inflacja prawdopodobnie będzie szczególnie interesująca, biorąc pod uwagę gwałtowne wzrosty odnotowane w Chinach i USA. Dzisiaj wysłuchamy też przedstawicieli wielu banków centralnych, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

UK 100  – wśród posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na indeks FTSE100 wyraźna większość oczekuje wzrostów. Pozycje długie posiada 66% klientów , jednak pod względem wartości minimalnie dominują pozycje krótkie.

invest

CMC GBP Index – na indeksie funta, reprezentującym siłę szterlinga względem ośmiu głównych walut (USD, EUR, JPY, CAD, CHF, CNH, NOK i SEK) widoczny jest pozytywny sentyment. Pozycje długie stanowią 68% wartości i posiada je 61% klientów CMC aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – na kontraktach CFD na Bitocina widać częściową kapitulację byków. Jeszcze przed weekendem pozycje długie stanowiły 85% wartości, aktualnie jest to 10 punktów procentowych mniej.  Paradoksalnie przybyło jednak klientów próbujących łapać spadający nóż – przed weekendem pozycje takie posiadało 83%, a dziś rano 84% klientów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest blik | bitcoin spekulacje | wartość złotego | prognozy dolara | bitcoin aktualnosci |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here