Naga MarketsFTSE 100 najniżej od 5 miesięcy! Rząd rozszerza wsparcieNiepewność wokół nawracającej pandemii, słabej kondycji brytyjskiej gospodarki i nadchodzący koniec okresu przejściowego Brexitu spowodowała, że brytyjski indeks FTSE 100 spadł w czwartek rano do najniższego poziomu od maja.

  • FTSE 100 stracił w tym roku już 24%.
  • Indeks wciąż znajduje się 1800 punków poniżej swojej wartości ze stycznia.
  • Brytyjski rząd zwiększy pomoc dla pracowników o 3,1 miliardy funtów. 

FTSE 100 ofiarą niepewności inwestorów

Inwestorzy na Wyspach Brytyjskich mają za sobą trudne 8 miesięcy. Panika spowodowana pandemią sprawiła, że wartość indeksu FTSE 100 spadła z okolic 7600 punktów w styczniu do poniżej 5000 punktów w marcu. Obecnie indeks 100 spółek o najwyższej wartości rynkowej w Zjednoczonym Królestwie jest warty 5762,5 punktu, co oznacza prawie 24% spadek w 2020 roku.

Zobacz również: Brexit: rozmowy znowu trwają. Funt (GBP) oddaje zyski

FTSE 100 jest obecnie notowany na najniższym poziomie od wiosny z powodu drugiej fali COVID-19 i wszystkich trudności gospodarczych, które mogą się z nią wiązać, oraz niepewności politycznej po obu stronach Atlantyku. – ocenił Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

Pandemia uderza w przedsiębiorstwa 

Inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż akcji spodziewając się fatalnych wyników finansowych publikowanych w najbliższym czasie przez brytyjskie spółki. Rynek czekał także na przemówienie ministra finansów Rishi Sunaka. Około południa polityk ogłosił rozszerzenie programu wsparcia pensji osób, które przez obostrzenia nie są w stanie normalnie pracować.

Zmiany te oznaczają, że nasze wsparcie dotrze do znacznie większej liczby osób i ochroni o wiele więcej miejsc pracy. Wiem, że wprowadzenie dalszych ograniczeń sprawiło, że wiele osób martwi się o siebie, swoje rodziny i społeczności. Mam nadzieję, że zwiększone wsparcie ze strony rządu będzie w nadchodzących miesiącach mogło stać się częścią wspólnej pracy w naszym kraju. – powiedział Rishi Sunak w parlamencie.

Inwestorzy zareagowali pozytywnie na te informacje, co spowodowało, że około 14:25 wartość FTSE 100 rośnie o 0,15%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości FTSE 100 w ciągu ostatniego roku, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here