Naga MarketsFTSE 100 na poziomach z 1999 roku. Brexit nadal ciąży brytyjskiej giełdzieBrytyjskie akcje radziły sobie znacznie gorzej niż inne zachodnie giełdy każdego roku od referendum w 2016 roku. Gdy już wydawało się, że pesymistyczny trend na Wyspach zaczyna się odwracać, a kwestia Brexitu została finalnie wyjaśniona, negatywny gospodarczy szok wywołany pandemią sprawił, że Wielka Brytania obecnie mierzy się z najgorszą recesją od 300 lat co ma swoje odzwierciedlenie na londyńskiej giełdzie.

  • FTSE 100 w ostatniej dekadzie radził sobie znacznie gorzej niż amerykański S&P500, a nawet słabiej niż giełdy rynków wschodzących.
  • Obecnie brytyjski indeks jest 13% poniżej wartości z lutego sprzed pandemii.
  • W kwietniu brytyjska gospodarka skurczyła się aż o 20,4%.
  • Oznacza to utratę 18 lat wzrostu gospodarczego.

FTSE 100 radzi sobie słabo na tle świata

FTSE 100 będący najpopularniejszym indeksem na londyńskim parkiecie jest daleko w tyle za swoimi odpowiednikami z krajów rozwiniętych. Indeks zrzeszający 100 największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii radzi sobie gorzej nawet od rynków wschodzących, co widać po porównaniu FTSE 100 do popularnego ETF-u łączącego indeksy na rynki wschodzące: MSCI Emerging Markets ETF.

FTSE 100 słabo na tle DAXa, S&P500 i emerging markets. Indeks na poziomach z 1999 roku.
Porównanie ostatnich kilku lat notowań FTSE 100 (niebieski), DAX (pomarańczowy), S&P 500 (zielony) oraz MSCI Emerging Markets ETF (czerwony). Źródło: stooq.pl

W nominalnych wartościach, FTSE 100 obecnie porusza się w okolicach poziomów osiągniętych w 2015 i 2016 roku – tuż sprzed referendum związanym z Brexitem. Ale te poziomy brytyjski indeks osiągał nawet już w 1999 roku.

FTSE 100 słabo na tle DAXa, S&P500 i emerging markets. Indeks na poziomach z 1999 roku.
Notowania FTSE 100 w ostatnich 30 latach. Źródło: stooq.pl

Jeśli weźmiemy pod uwagę przewalutowanie na dolara, FTSE100 jest w tym momencie o niemal 20% niż przed referendum w sprawie Brexitu.

FTSE 100 słabo na tle DAXa, S&P500 i emerging markets. Indeks na poziomach z 1999 roku.
Notowania FTSE 100. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Dolar traci przez obawy o drugą fale pandemii COVID-19

Pozytywne odbicie londyńskiej giełdy w związku ze zdecydowanym zwycięstwem Borisa Johnsona i potencjalnym wkroczeniem na nową polityczną drogę, zostało brutalnie zatrzymane przez lockdown spowodowany pandemią COVID-19. Wielka Brytania jest jednym z najbardziej dotkniętych gospodarczo krajów: w kwietniu PKB skurczyło się aż o 24%. Załamanie się cen ropy również mocno wpłynęło na zapaść FTSE 100, gdzie aż 12% kapitalizacji rynkowej stanowią spółki surowcowe.

W związku z surowcową zależnością FTSE 100 pocieszające jest natomiast silne odbicie cen ropy, co może wpłynąć na wzrosty w Londynie.

Z uwagi na to, że FTSE 100 radził sobie w ostatnich latach przeciętnie, żeby nie powiedzieć: słabo, ma to swoje odzwierciedlenie w wycenach. Rzecz jasna, są one niskie przez co Wielka Brytania jest ostatnimi czasy preferowanym rynkiem akcyjnym przez m.in. UBS Wealth Management.

– Brytyjski rynek powinien skorzystać z zamiany defensywnych spółek typu “growth” na spółki typu “value” biorąc pod uwagę jego olbrzymią ekspozycję na sektory value takie jak surowce, energetyka i bankowość, które obecnie stanowią 40% FTSE 100 – stwierdziła Claudia Panseri, analityk strategiczny UBS Wealth Management.

Niskie wyceny są potwierdzane przez analityków. W zeszłym tygodniu Citigroup Inc. obniżył ocenę FTSE 100 do “underweight” podkreślając niedowartościowanie brytyjskiego rynku.

CMC
Panikujesz? Wykorzystaj sytuację na wzrost/spadek. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Kurs funta wpływa na wyceny FTSE 100

Zachowanie brytyjskiego rynku będzie obecnie w dużej mierze zależeć od kursu funta, który będzie poruszał się zgodnie z sentymentami związanymi z kwestią opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Zwiększanie ryzyka opcji “no deal” może wywołać presję na kurs waluty. Choć przez długi czas FTSE 100 poruszało się odwrotnie do kursu funta, to obecnie są one ze sobą pozytywnie skorelowane od 2014 roku – to najdłuższy okres trwania takiej zależności.

FTSE 100 słabo na tle DAXa, S&P500 i emerging markets. Indeks na poziomach z 1999 roku.
Porównanie notowań S&P 500 oraz GBP/USD. Źródło: stooq.pl

Według ekonomistów Goldman Sachs, Wielka Brytania i Unia Europejska dojdą do porozumienia w sprawie zasad wolnego handlu jeszcze w tym roku. Rząd UK może jeszcze poprosić o przedłużenie terminu stworzenia umowy do końca czerwca, jednak zapowiedział, że nie zrobi tego. Oznacza to, że umowa musi być ratyfikowana do końca 2020 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here