Naga MarketsBelgijski regulator sektora finansowego, Financial Services and Market Authority ostrzega przed platformami oferującymi handel na kryptowalutach. Jak czytamy w najnowszej nocie prasowej FSMA w wielu przypadkach za tego typu platformami stoją oszuści


Popularność rynku kryptowalut nie maleje i to pomimo grudniowo-styczniowej przeceny jaka miała miejsce na wielu z głównych kryptowalut. Belgijski nadzorca nie zniechęca do kryptowalut per se, lecz raczej namawia do ostrożnego doboru platformy na której inwestorzy chcą pomnażać swoje pieniądze.

W ostatnich tygodniach w Internecie pojawiła się duża liczba nowych platform oferujących możliwość handlu na rynku kryptowalut. FSMA ostrzega przed takimi podmiotami ponieważ często kierowane są przez oszustów, którzy dążą do oszukania inwestorów – czytamy w najnowszej nocie prasowej regulatora.

FSMA przywołuje tu, znane również z rynku forex slogany jak “Inwestuj z najlepszymi”, “Zaufało nam tysiące inwestorów” czy “Handluj pewnie na najlepszej platformie na rynku“. Jak zauważa belgijski regulator niektóre z platform zapewniają o gwarancjach zwrotu kapitału i prawach inwestora do których przyzwyczailiśmy się przy okazji handlu na instrumentach CFD. Tak jednak nie jest. Kryptowaluty wciąż nie są regulowanymi instrumentami finansowymi więc inwestora nie chroni prawo – przypomina FSMA i przytacza przypadki z którymi zdążył się już zapoznać.

Nadzorca finansowy przekonuje, że odzyskanie pieniędzy z kont takich platform jest niemal niemożliwe. Najczęściej firmy takie posiadają rachunki w rajach podatkowych, lub nagle znikają bez śladu, pozostawiając za sobą oszukanych klientów.

W celu minimalizacji ryzyka bycia oszukanym FSMA zaleca zastosowanie się do poniższych zasad:

  • zawsze dokładnie weryfikuj spółkę, której powierzasz pieniądze – jeżeli trudno jest Ci zidentyfikować dane przedsiębiorstwo nie powinieneś mu ufać,
  • sprawdź rejestry europejskich regulatorów rynku finansowego – wiele z platform afiszuje się licencjami i regulacjami niektórych z europejskich podmiotów. Można to w bardzo prosty sposób sprawdzić na stronach rządowych.
  • zawsze domagaj się pełnej i jasnej informacji na temat warunków umowy świadczenia usług,
  • unikaj firm, których marketing jest zbyt intensywny – jeśli platforma reklamuje się wysokimi zyskami, jest to najprawdopodobniej fałszerstwo.

FSMA udostępnia też listę podmiotów co do działalności których już wpłynęły skargi i/lub zażalenia. Regulator namawia do zapoznania się z listą i jej dalszego rozpowszechniania, a także kontaktu w razie wykrycia kolejnej podejrzanej platformy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here