Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie kredytów frankowych wcale nie powstrzymał banków przed próbą ominięcia nowych przepisów. Ich propozycje mogą wydawać się klientom bardzo zawiłe, przez co pojawiają się pytania czy zmiany, które po miały wejść w życie faktycznie przybrały właściwy kształt. Zdaniem Katarzyny Zawadzkiej, autorki bloga Finanse na obcasach, klienci nie byli do końca informowani o ryzyku przez instytucje finansowe. Więcej na temat kredytów we Frankach, wyroku TSUE oraz sytuacji Frankowiczów w najnowszej odsłonie programu Artyści Rynków.


Santander jako pierwszy chce iść na ugody z Frankowiczami, PKO BP pójdzie w jego ślady?

Wśród działających na polskim rynku banków Santander jako pierwszy ogłosił chęć wychodzenia w kierunku klientów z ugodami, a w jego ślady wkrótce ma podążyć również PKO BP. Instytucje finansowe będą najprawdopodobniej oferowały klientom podwyższenie oprocentowania kredytu (porównywalnego do kredytów złotowych), jego przewalutowanie oraz ściągnięcie z barków konsumentów ryzyka związane ze zmiennością kursu CHF.

Tego typu ugody mogą być dobre zarówno dla klient, jak i dla banku. Jakie to będą ostateczne rozwiązania dowiemy się jednak dopiero w drugiej połowie roku. Obecna propozycja jest taka, żeby kredyty frankowe przeliczyć na złotówkę, w momencie różnicy negatywnej zwrócenie środków nadpłaconych przez klienta i odejście od zobowiązania walutowego – wyjaśnia Katarzyna Zawadzka.

Jak zauważa Jacek Brzeski, prowadzący program Artyści Rynków, z jednej strony ugody z bankiem mogą być niezadowalające dla części klientów, z drugiej pomogą uniknąć długiej sądowej batalii (mogącej ciągnąć się długimi miesiąca lub nawet latami) i od razu przynieść efekt w postaci zwrotu środków i zmiany warunków kredytu.

Biznes Tok: Dojdzie do przymusowej likwidacji banków Czarneckiego? Rozmowa z Katarzyną Zawadzką

Wyniki banków pogorszyły się przez wyrok TSUE (i mogą nadal się pogarszać)

Wyrok Trybunału Europejskiego w sprawie kredytów frankowych to z jednej strony kwestia roszczeń ze strony klientów oraz zmniejszenia ich comiesięcznych rat, z drugiej strony kwestia całego sektora bankowego w Polsce. Opiniowanie TSUE przełożyło się już na spadek wyników notowanych na GPW banków, a według wstępnych prognoz łączne koszty związane z kredytami frankowymi mogą wynieść 60 miliardów złotych. Indeks sektorowy WIG Banki utrzymuje się na najniższych poziomach od początku 2017 roku.

Zobacz również: WIG Banki bez szans na wzrosty, twierdzi Marcin Tuszkiewicz. Akcje PKO BP nieliczną perełką GPW

W czwartym kwartale 2019 roku ze względu na zakładane przez banki rezerwy na poczet rozwiązania spraw kredytów frankowych i ryzyka prawnego instytucje finansowe odłożyły spore kwoty. W tej chwili wiemy, że 5 dużych banków odłożyło około 600 milionów złotych. Za wyjątkiem PKO BP, który podał dobre wyniki za ubiegły rok, większość banków raczej zniżkowała, a pełny obraz sytuacji poznamy pod koniec lutego, gdy opublikowane zostaną wszystkie raporty roczne – komentuje Zawadzka.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Bogdanka tnie wydobycie o 25%, a kurs spada o 15%
Następny artykułPoranek z rynkami – Waluty, surowce, DAX oraz metale szlachetne 20.02.2020 [WIDEO]
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here