Naga MarketsKrzysztof Kamiński w programie “Portfel Polaka” rozmawia z Arkadiuszem Szcześniakiem prezesem BankoweBezprawie.pl o konstrukcji kredytu indeksowanego w obcej walucie oraz o tym, co będzie oznaczał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dla osób posiadających kredyty walutowe we frankach. Czy ponownie będziemy świadkami silnego spadku wyceny polskich banków na GPW?

  • Czy kredyty zaciągnięte we frankach to problem samych kredytobiorców czy może praktyki bankowe w tej materii były niezgodne z obowiązującym prawem
  • Czy w zachodniej Europie występowały podobne problemy
  • Jak banki informowały o ryzyku
  • Jakie wyroki zapadały w Europie, a jakie w Polsce

Odpowiedzi na te pytania znaleźć można na antenie Comparic24.tv

Kredyty indeksowane we frankach szwajcarskich – Arkadiusz Szcześniak [Stop Bankowemu Bezprawiu] | Portfel Polaka 09.09

Już wkrótce poznamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącego kredytów frankowych ⚖️. Jest to temat, który bardzo często dzieli nasze społeczeństwo 👍👎.Niektórzy argumentują, że kredytobiorcy z tego typu zobowiązaniami sami są sobie winni, ponieważ wiedzieli co podpisują 🤷‍♀️🤷‍♂️. Podobno przez lata kredyt we frankach bardziej się opłacał, niż w polskim złotym 🤔. Obecnie kredytobiorcy protestują, gdyż frank zdrożał 📈, zamiast spaść 📉. 🔸Czy faktycznie, tak było, czy może praktyki bankowe w tej materii były niezgodne z obowiązującym prawem❓ 🔸Czy w zachodniej Europie występowały takie kredyty❓ 🔸Jak banki informowały o ryzyku❓ 🔸Jakie wyroki zapadały przez europejskie sądy, a polskie❓ Krzysztof Kamiński w programie "Portfel Polaka" rozmawia z Arkadiusz Szcześniak prezesem BankoweBezprawie.pl o samej konstrukcji kredytu indeksowanego w obcej walucie oraz o tym, co będzie oznaczał wyrok TSUE dla rodaków, którzy posiadają taki kredyt.

Publiée par Comparic24.TV sur Lundi 9 septembre 2019

W świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umowy kredytów indeksowanych do CHF i denominowanych w CHF jawią się jako instrumenty niedozwolone, które powinny być interpretowane na korzyść konsumentów. Również wyrok TSUE z dnia 3 października 2019 r. wydany w jedynej polskiej sprawie Państwa Dziubak jest w całości prokonsumenckie. Zgodnie z nim nie można uzupełniać umów kredytowych o przepisy krajowe mające charakter ogólny, tj. odnoszące się do bliżej nieoznaczonego kursu waluty czy zasad słuszności.

Co więcej, jeżeli zdaniem sądu umowa po wyeliminowaniu z niej niedozwolonych umów jest nieważna, to skutki stwierdzenia nieważności winny być oceniane według stanu z perspektywy dnia zainicjowania sporu. Najważniejszym jednak jest stanowisko, iż to wola konsumenta decyduje, czy dojdzie do stwierdzenia nieważności umowy – jeżeli kredytobiorca chce stwierdzenia nieważności to sąd nie może oddalić takiego roszczenia, jeżeli uzna, że utrzymanie umowy w mocy byłoby dla konsumenta korzystniejsze. Jak wspomina radca prawny Kamil Radkiewicz z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawniw świetle wyroku TSUE osoby, które do tej pory nie podjęły decyzji o wytoczeniu powództwa bankowi, nie powinny już dłużej zwlekać z podjęciem takiej decyzji, aby przedawnieniu nie ulegały kolejne raty kredytu uiszczone przez kredytobiorców”.

Problem „kredytów frankowych” dla polskich banków nie jest nowy, ale na rynku złotego nie było o nim słychać od kilku lat. Dominowała percepcja, że spadek udziału kredytów z ekspozycją na ryzyko walutowe zmniejsza znaczenie tego czynnika. Ponieważ jednak w sądach toczą się sprawy klientów banków i jedna z nich zaowocowała zapytaniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pojawiły się obawy, iż dojdzie do masowych unieważnień lub zmian umów, co oczywiście dla samych banków będzie bardzo kosztowne” – komentował pod koniec sierpnia główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień.

28 sierpnia opublikowana została niewiążąca analiza Sądu Najwyższego, w duchu wypowiedzi rzecznika TSUE, iż właściwym jest uznanie kredytów indeksowanych do CHF jako złotowych (oprocentowanych jednak według LIBOR CHF). Już wtedy złotówka silnie traciła, podobnie jak indeks WIG-Banki, który osuwał się o 4,5%. Jeżeli decyzja w tej sprawie zapadnie na korzyść frankowiczów, wtedy inwestorzy mogą być świadkami kolejnej deprecjacji polskiej giełdy oraz złotówki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here