Naga MarketsFrankowe widmo powraca nad banki. PKO BP i Santander kończą poniedziałek tracąc -1,73% i -3,40%W trakcie poniedziałkowych notowań banki należące do WIG20 prezentowały się wyraźnie słabo. PKO BP i Santander zakończyły notowania wyraźnie pod kreską, po tym, jak po godzinie 13 ich sentyment wyraźnie podupadł. Jednocześnie sam WIG20 cechował się brakiem fajerwerków i dzień zakończył 0,35% pod kreską, wskazuje Michał Palaczyk na antenie Comparic24.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 w atmosferze wakacyjnej

– Na WIG20 druga sesja podejrzana, jak po poniedziałkowej z zeszłego tygodnia, gdzie w trakcie sesji zrzucaliśmy poziomy no i nie wyglądało to jakoś mega interesująco z tej perspektywy. Zamknięcie w okolicach dziennych minimów, ale obroty były słabe. Ogólnie zeszły tydzień to obroty dość dramatyczne. W zasadzie dla rynków wakacje zaczęły się (na ten moment patrząc) gdzieś pod koniec maja, w pierwszym tygodniu czerwca. Dziś wiemy, że to nie jest efekt bożego ciała, że to jest coś więcej. – wskazuje Michał Palaczyk.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, jeśli w tym tygodniu nie zanotujemy co najmniej 2 sesji o obrotach powyżej miliarda złotych, to istnieje ryzyko, że indeks popadnie „w nudę”, co najmniej do czasu wygaszania kontraktów terminowych (18 czerwca).

Frankowe widmo powraca nad banki. PKO BP i Santander kończą poniedziałek tracąc -1,73% i -3,40%
Notowania indeksu WIG20 dnia 7.06.2021. Źródło: Comparic.pl

Sam indeks zakończył poniedziałkowe notowania na minusie, tracąc 0,35%, a jego obecna wycena wynosi 2 246,63 pkt. Przez większość dnia notował on jednak wzrosty (nawet powyżej 2070 pkt), które to nie zostały utrzymane.

Frankowe widmo wraca nad banki

– Dzisiaj chwila strachu i na Santander i na PKO BP. Tylko Pekao SA jest powyżej tej średniej, czyli tutaj tematy frankowe. Inwestorzy znowu zaczynają myśleć o tej tematyce. Możliwe, że to będzie przynajmniej jakiś drobny temat do handlu w drugiej, czy też pierwszej połowie czerwca. Może mieć to znaczenie dla zatrzymania się ruchu wzrostowego na WIG20, natomiast bez Orlenu, KGHM-u lub innej dużej spółki typu Allegro trudno będzie wygenerować mocny ruch spadkowy. – twierdzi Michał Palaczyk.

Frankowe widmo powraca nad banki. PKO BP i Santander kończą poniedziałek tracąc -1,73% i -3,40%
Notowania Santander Bank Polska dnia 7.06.2021. Źródło: Comparic.pl

Zarówno PKO BP, jak i Santander zaczęły dzisiejszą sesję względnie spokojnie, a przez pierwsze godziny ich wyceny oscylowały w okolicach poprzedniego zamknięcia, które wynosiły odpowiednio 40,40 zł dla PKO BP i 264,40 zł dla Santander Bank Polska.  Po godzinie 13 nastąpiło mocne osłabienie nastrojów, które zniosło wycenę hiszpańskiego poniżej 268 zł.

Ten co prawda odreagował do 270 zł, jednak po godzinie 15 jego wycena ponownie mocno spadła, osiągając 264, 40 zł, co przełożyło się na 3,40% spadku podczas poniedziałkowej sesji. W przypadku PKO BP osłabienie również miało miejsce po godzinie 13, jednak tutaj cena ustabilizowała się w okolicach 39,5 zł za akcje, a dzień zakończył on 1,73% pod kreską.

invest
Frankowe widmo powraca nad banki. PKO BP i Santander kończą poniedziałek tracąc -1,73% i -3,40%
Notowania banku PKO BP dnia 7.06.2021. Źródło: Comparic.pl

Tło tego zamieszania to powracające jak bumerang aspekty związane z kredytami frankowymi. Ostatnia decyzja Sądu Najwyższego (z maja) co prawda oddaliła tę kwestię w czasie, jednak nie przypieczętowała wyniku, jaki zostanie ogłoszony. Więcej o tym, jak w maju radził sobie sektor bankowy, pisaliśmy na łamach Comparic.pl

Co dalej z PZU?

– W okolicach szczytu pojawiło się jednak dość mocne schłodzenie notowań, solidniejsze spadki, które na razie nie są dość wyraźne. To nie jest prognostyk na odwrócenie się trendu, więc pod tym kątem nie patrzyłbym na ten wykres. Cały czas czekamy na dywidendę. Tutaj też widać wyraźnie, że nie ma konsensusu odnośnie tego, czy będzie zmiana daty dywidendy. Warto o tym pamiętać, że rynek podejrzewa, że dywidenda będzie po prostu przesunięta. – wskazuje Michał Palaczyk.

Frankowe widmo powraca nad banki. PKO BP i Santander kończą poniedziałek tracąc -1,73% i -3,40%
Notowania PZU dnia 7.06.2021. Źródło: Comparic.pl

Poniedziałkową sesję spółka PZU zakończyła tracąc 1,47% (-0,56 zł) a jej cena na koniec notowań wyniosła dokładnie 37,65 zł. Przez zasadniczo cały dzień spółka znajdowała się pod kreską, a mocne osłabienie sentymentów widoczne było już w trakcie pierwszej godzinny, choć przed 11 spółka odrobiła sporą część strat.

Spółka planuje wypłacić również 3,5 zł dywidendy, co przy obecnej wycenie oznacza blisko 10% stopę dywidendy, tak więc wynik bardzo solidny. Więcej na temat dywidendy oferowanej przez PZU pisaliśmy na łamach Comparic.pl.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | biomed notowania | kryptowaluty aktualności | pkn orlen akcje | funt brytyjski | funt brytyjski kurs | biomed kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here