Naga MarketsFrank znalazł się w grupie najsilniejszych walut tego tygodnia Coraz bardziej widoczne podbicie inflacji na świecie staje się przedmiotem zmartwień coraz większej liczby decydentów. Pewne wątpliwości, co do słuszności wcześniejszych tez o jej przejściowości zaczyna mieć też sama szefowa EBC, na czym wczoraj “przyłapał” ją rynek. Podwyżki stóp w strefie euro są jednak przysłowiowym marzeniem ściętej głowy, stąd też euro szybko powraca dzisiaj do “dotychczasowej normalności”.

Frank był w tym tygodniu jedną z najsilniejszych walut

Dla inwestorów w kraju tematem numer jeden staje się inflacja CPI, która być może już wymknęła się z pod kontroli banku centralnego. Szacunki GUS wskazały na odczyt 6,8 proc. r/r w październiku, a biorąc chociażby pod uwagę ostatnie badania wskazujące na możliwość masowego przenoszenia wyższych kosztów przez firmy na konsumentów, można zacząć pomału spekulować, kiedy dobijemy do 9-10 proc. r/r, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się być kompletną abstrakcją. W takiej sytuacji pytanie nie jest o to, czy, ale o ile RPP powinna podnieść stopy procentowe na przyszłotygodniowym posiedzeniu (3 listopada).Ruch o 25 p.b. może zostać odebrany jako niewystarczający i może nie doprowadzić do trwalszego uspokojenia się nastrojów wokół złotego. Zwłaszcza, że cały czas tli się konflikt z Unią Europejską, który w ostateczności może doprowadzić do zablokowania funduszy dla KPO. Czy, zatem decydenci w RPP będą na tyle odważni, że podniosą stopy aż o 50-75 punktów bazowych, co mogłoby pozytywnie zaskoczyć rynki?

W ostatnich dniach lepiej z dolarem zachowywał się tylko dolar australijski, którego wsparły działania RBA (bank centralny odpuścił sobie interwencje na rynku długu, akceptując podbicie rentowności). Siła szwajcarskiej waluty zaczyna być coraz bardziej zauważalna i można to wiązać ze spekulacjami wokół słuszności dotychczasowych działań SNB, który utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie -0,75 proc. W najbliższy wtorek 2 listopada poznamy dane o październikowej inflacji CPI.

We wrześniu było to 0,0 proc. m/m i 0,9 proc. r/r. Biorąc pod uwagę globalne tendencje możliwe jest mocne zaskoczenie w górę, co jeszcze bardziej nasili presje na SNB. Tymczasem w opinii przedstawicieli tej instytucji to właśnie polityka ujemnych stóp procentowych miała zniechęcać do franka, który jest przewartościowany. Jak widać rynek myśli inaczej i może mieć tu rację.

Wykres dzienny EURCHF
Wykres dzienny EURCHF
Wykres tygodniowy USDCHF
Wykres tygodniowy USDCHF

Chociaż dane ze strefy euro, jakie zostały opublikowane o godz. 11:00 wskazały na wyższy od szacowanego odczyt PKB za III kwartał (2,2 proc. k/k i 3,7 proc. r/r), oraz szacunki październikowej inflacji HICP mocno powyżej prognozy (4,1 proc. r/r), to EURUSD sukcesywnie oddaje wczorajszy wzrost napędzany komentarzami Christine Lagarde, które odebrano jako niespójność przekazu dotyczącego kształtowania się inflacji w przyszłym roku.

Od pewnego czasu można było się obawiać, że w końcu rynek zacznie podważać kierunek polityki, jaką obrał EBC i po cichu oczekiwać, że zostanie zmuszony do wycofywania się z ultra-gołębiego podejścia. Nie liczmy jednak na podwyżkę stóp procentowych w 2022 r., co najwyżej uważnie przyglądajmy się temu, co EBC zaproponuje w zamian za wygasający wiosną program pandemicznego skupu aktywów PEPP, który już teraz będzie “nieco zmniejszony” – Lagarde podtrzymała deklaracje z września.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Nie zobaczymy tego jednak wcześniej, niż za kilka tygodni. Dodatkowo, czy manewrowanie przy QE może być czynnikiem podbijającym notowania waluty, skoro globalna narracja idzie w stronę podwyżek stóp procentowych przez banki centralne w 2022 r.?

Technicznie zejście poniżej wsparcia przy 1,1639 (szczyt z 4 października) będzie sygnałem do wymazania całości wczorajszego wzrostu, czyli powrotu w rejon 1,1585-1,1610. Na szerokim rynku widać podbicie dolara, które może być napędzane przez tryb risk-off, jaki może pojawić się na globalnych giełdach, po tym jak indeksy na Wall Street zawróciły od swoich szczytów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar australijski kurs | gpw polenergia | tauron akcje kupno | giełda asseco | mercator medical kurs | eurpln stooq | co to jest kod blik |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here