Naga Markets

Frank szwajcarski, monety CHFZgodnie z oczekiwaniami, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podniósł w czwartek główną stopę procentową o 75 punktów bazowych. Analitycy z Wells Fargo uważają, że SNB będzie nadal zacieśniać politykę pieniężną, ale zapewni podwyżki stóp na mniejszą skalę, w obliczu perspektywy wolniejszego wzrostu gospodarczego i nieco bardziej ograniczonej inflacji w przyszłym roku. Jednocześnie ekonomiści Commerzbanku oczekują, że frank szwajcarski (CHF) pozostanie atrakcyjny dla inwestorów.

SNB: Nie można wykluczyć kolejnej podwyżki 75 pb w grudniu – Wells Fargo

Przekaz komunikatu SNB nie był tak jastrzębi w porównaniu z komentarzami wielu innych globalnych banków centralnych. Zamiast sygnalizować zbliżające się silne podwyżki stóp, SNB powtórzył, że nie można wykluczyć, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne do zapewnienia stabilności inflacji w średnim okresie. Ponadto bank centralny wskazał, że w razie potrzeby nadal jest skłonny interweniować na rynku walutowym.Dzięki zaktualizowanym prognozom SNB pokazującym średnioroczną inflację na poziomie 2,4% w 2023 r. i 1,7% w 2024 r., uważamy, że bank centralny będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej, chociaż większe podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie nie będą potrzebne, ponieważ oczekuje się, że inflacja będzie bliższa celu do końca 2023 r. – napisano w raporcie.

Chociaż scenariusz bazowy analityków Wells Fargo dotyczy mniejszych podwyżek stóp procentowych w nadchodzących kwartałach, nie wykluczają całkowicie podwyżki stóp o 75 punktów bazowych w grudniu.

SNB ma tylko jedno posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej na kwartał, o połowę mniej niż EBC, więc bank centralny może zdecydować się na większą podwyżkę stóp.

Szwajcarski Bank Narodowy również wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie we wspieranie franka w celu złagodzenia ciosu wyższych cen importowych i presji inflacyjnej. Chociaż gotowość do interwencji na rynkach walutowych jest ważną dźwignią polityki, duże podwyżki stóp, które wspierają walutę, mogą również uzupełnić te działania – dodano.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

XTB

Kurs franka (CHF) pozostanie atrakcyjny – Commerzbank

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podwyższył swoją stopę procentową o 75 punktów bazowych, doprowadzając główną stopę procentową do wartości dodatnich. Jednak wygląda na to, że to wciąż nie wystarczało rynkowi, bo frank osłabił się po decyzji. Mimo to ekonomiści Commerzbanku oczekują, że CHF pozostanie atrakcyjny w oczach inwestorów.

SNB przyspieszył tempo zacieśniania polityki pieniężnej i podniósł swoją kluczową stopę procentową o 75 punktów bazowych do 0,5% – i tym samym pożegnał się po prawie 8 latach z ujemnymi stopami procentowymi.

Frank szwajcarski osłabł po tej decyzji. Oczywiście było wielu uczestników rynku, którzy oczekiwali bardziej znaczącego ruchu. Nie pomógł też fakt, że oświadczenie i komentarze gubernatora SNB Thomasa Jordana nie były szczególnie jastrzębie.

Rozczarowanie na rynku może wywrzeć dalszą presję na deprecjację franka, ale SNB po raz kolejny potwierdził wczoraj, że rozważy sprzedaż rezerw walutowych w przypadku dalszej deprecjacji franka. Słaby frank zwiększyłby presję na (importowane) ceny. Rynek prawdopodobnie będzie więc pod tym względem ostrożny. Jednocześnie środowisko prawdopodobnie pozostanie trudne dla euro. Dlatego uważam, że czynniki zewnętrzne, takie jak wojna na Ukrainie, zbliżający się kryzys energetyczny i obawy gospodarcze będą przodować, a popyt na franka pozostanie wysoki – podsumowano.

Kurs USDCHF na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDCHF na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDAX najniżej w tym roku
Następny artykułKurs EUR/GBP znacznie wzrasta
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here