Naga Markets

Frank tanieje pomimo mocnej podwyżki. Funt podąża w jego ślady Dzisiaj obserwujemy spore osłabienie walut, które doświadczyły mocnych podwyżek stóp procentowych. Nasz wzrok kierujemy w szczególności w kierunku Szwajcarii, gdzie zakończyła się era ujemnych stóp procentowych. Przez ostatnich kilka tygodni CHF był jedną z silniejszych walut na rynku, więc obserwujemy typową realizację zysków po decyzji. Mamy tutaj klasyczny przykład starego powiedzenia „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

CHF i GBP są pod presją sprzedających po zgodnych z oczekiwaniami decyzjach SNB oraz BoE

SNB już w czerwcu zaskoczył swoją decyzją o podwyżce, wskazując na wyraźnie wysoką inflację. Co więcej wydaje się, że SNB może zdecydować się na interwencje walutowe w celu umocnienia franka, aby w jeszcze większym stopniu zbijać inflację.Niemniej dzisiejszy ruch spadkowy jest powiązany przede wszystkim z tym, że rynek widział szanse na ruch o 100 punktów bazowych, a SNB sprostał jedynie konsensusowi rynkowemu. Wydaje się jednak, że poprzez mocne podwyżki oczekiwań inflacyjnych SNB wysyła sygnał, że kolejne podwyżki są bardzo prawdopodobne (3,0% w tym roku wobec 2,8% w poprzedniej prognozie na ten rok oraz 2,4% w 2023 roku wobec wcześniejszej prognozy 1,9%).

Oczywiście trudno dorównać Rezerwie Federalnej w jastrzębich komunikatach, ale wydaje się, że dzisiaj w przypadku franka możemy mieć jedynie do czynienia z realizacją zysków. Inaczej wygląda to w przypadku funta – obserwowaliśmy duże niezdecydowanie wśród członków BoE o wielkości podwyżki (1 głos za 25 pb, 5 głosów za 50 pb oraz 3 głosy za 75 pb). Co więcej rynek wyceniał ponad 90% prawdopodobieństwo podwyżki o 75 pb, a do tego wszystkiego BoE widzi wejście w techniczną recesję w tym kwartale, co może zmniejszyć presję na dalsze agresywne podwyżki.

EURCHF  Źródło: xStation5
EURCHF  Źródło: xStation5

EURCHF spadł z okolic 1,05 do 0,95 w oczekiwaniu na kolejną mocną podwyżkę. Z drugiej strony wydaje się, że dzisiaj możemy obserwować jedynie realizację zysków. EBC nie jest aż tak jastrzębi na ten moment, aby zdominować franka. SNB utrzymuje wysokie projekcje inflacyjne, które będą determinowały dalsze podwyżki.

Notowania EUR/GBP Źródło: xStation5
Notowania EUR/GBP Źródło: xStation5

Sporo rozdźwięk między członkami BoE powoduje słabość funta. BoE podnosi zacznie mniej niż inne banki centralne i dodatkowo widzi szybciej recesję i niższą inflację niż wcześniej, co może skłonić bank do umiarkowanych podwyżek. W tym wypadku siła EBC może być wyższa niż BoE.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

XTB

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here