Naga MarketsFrank szwajcarski umacnia się, kurs EUR/CHF wraca pod 1,10Trwa wyprzedaż na rynku akcji w reakcji na gwałtowny skok rentowności na globalnym rynku obligacji. Na FX kapitał ucieka od walut surowcowych w kierunku bezpiecznych przystani. Wyższe rentowności uderzają w ceny złota i srebra. Traci Bitcoin.

Frank szwajcarski rośnie, kontynuacja wyprzedaży w Azji

Bardzo słaby odzew na aukcję 7-letnich obligacji USA w czwartek stał się katalizatorem do wyprzedaży długu. 10-latki USA na moment skoczyły ponad 1,60 proc., choć dziś wróciły do 1,48 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pośrednią przyczyną wyprzedaży jest też niski poziom zainteresowania skokiem rentowności w komentarzach przedstawicieli Fed. Jednak wypowiedzi Willimasa i Bostica dawały jasno do zrozumienia, że redukcja tempa skupu aktywów jest aktualnie poza dyskusją.

Gwałtowne ruchy na rynku długu wywołały spadki na rynku akcji. W USA Nasdaq zakończył czwartkowe notowania spadkiem o 3,56 proc., S&P500 stracił 2,45 proc. Dziś futures na te indeksy tracą odpowiednio 0,3 proc. i 0,7 proc.

W Azji wyprzedaż jest kontynuowana. Shanghai Composite dołuje o 2 proc., a japoński Nikkei225 traci prawie 4 proc.

Na rynku walutowym odwróceniu uległa wcześniejsza wyprzedaż dolara. Mocno przecenione zostały waluty surowcowe, jak NOK i AUD. W tym drugim przypadku presję dołożył RBA, który zdecydował się na niezaplanowany skupu obligacji 3-letnich, by bronić celu rentowności. AUD/USD spada do 0,7820 po testowaniu 0,80 w czwartek.

EUR/USD cofnął się do 1,2150, GBP/USD zanurkował do 1,3930. Zyskuje też m.in. CHF z EUR/CHF wracającym pod 1,10.

Przecena dotyka też waluty rynków wschodzących. EUR/PLN odbił do 4,5230, USD/PLN wrócił ponad 3,72.

Skok rentowności uderza w metale szlachetne. Złoto zanurkowało do tegorocznych minimów 1760,55 USD/oz, srebro traci dziś prawie 2 proc. do 26,9 USD/oz.

Bitcoin spada o prawie 4 proc. do 46300 USD.

Ceny ropy naftowej poddają się zawirowaniom rynkowym – WTI spada dziś o 1,5 proc. do 62,7 USD/b.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lotos kurs | forum jsw | kurs dolara online | btc news | koszt dolara |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here