Naga Markets

Frank szwajcarski umacnia się, EUR pozostaje w cieniu CHFKurs euro do franka (EUR/CHF) w środę przed południem wzrasta o 0,14%, ale wciąż znajduje się tuż poniżej poziomu 0,96. Analitycy HSBC oraz Safra Sarasin oczekują dalszego umocnienia szwajcarskiej waluty w kolejnych miesiącach.

EUR/CHF poniżej 0,96 w środę

Frank szwajcarski we wrześniu zdecydowanie umocnił się wobec euro, wobec czego EUR/CHF z 0,98 na początku miesiąca osunął się niedawno poniżej poziomu 0,96. Relatywnie solidna sytuacja gospodarcza w Szwajcarii może ulec pogorszeniu.Gospodarka szwajcarska wykazuje oznaki słabości, na przykład wskaźnik KOF (pokazujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy) za sierpień osiągnął najniższy poziom od lipca 2020 roku. – stwierdzili analitycy HSBC.

Inflacja w Szwajcarii nie przyspieszyła tak szybko jak w strefie euro. Stopa inflacji CPI za sierpień wyniosła “zaledwie” 3,5% w ujęciu rocznym, co jest najwyższym odczytem od 1993 roku.

Frank szwajcarski umacnia się, EUR pozostaje w cieniu CHF
Wskaźnik inflacji CPI w Szwajcarii w ujęciu rocznym. Źródło: investing.com

Tymczasem, inflacja bazowa ustabilizowała się w sierpniu na poziomie 2% rdr. Wbrew pozorom, to może utrudnić SNB agresywne zacieśnienie polityki, na co zwrócili uwagę ekonomiści HSBC.

Zobacz również: Ceny ropy naftowej oderwane od fundamentów, ostrzegają analitycy

– SNB może czuć się mniej komfortowo z silniejszym CHF i znacznie wyższymi stopami procentowymi w czasie, gdy inflacja może osiągnąć szczyt. Jednak to może ograniczyć potencjał wzrostowy CHF w najbliższym czasie. – zauważyli analitycy HSBC.

W związku z tym, progności HSBC zakładają dalszą zniżkę EUR/CHF do poziomu 0,95, który miałby zostać osiągnięty do połowy 2023 roku.

XTB
fpmarkets

EUR/CHF po 0,95 jeszcze w tym roku, prognozuje Safra Sarasin

Analitycy biura analiza Safra Sarasin spodziewają się dalszego umocnienia franka (CHF) wobec euro.

– Podtrzymujemy nasz pozytywny pogląd na franka szwajcarskiego. Spodziewamy się, że waluta pozostanie silna dzięki niskiej inflacji krajowej i zakładamy, że SNB będzie nadal przeciwdziałać inflacji prewencyjnie, a nie znajdzie się za krzywą. Ponadto uważamy, że frank powinien nadal korzystać z podwyższonego ryzyka fragmentacji strefy euro. – stwierdzili analitycy Safra Sarasin.

Frank szwajcarski umacnia się, EUR pozostaje w cieniu CHF
Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com

Ich zdaniem, kurs EUR/CHF czeka zniżka do 0,95 do końca roku, a potem 0,93 do grudnia 2023.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here