Naga MarketsFranki szwajcarskie na tle flagiKurs franka szwajcarskiego wzrósł w minionym tygodniu aż o 1,06% co czyniło go najsilniejszą spośród walut grupy G8. Nominalnie wzrosty te wyniosły niemal 5 groszy. Dzięki temu kurs franka szwajcarskiego znalazł się na jednym z najwyższych poziomów od lutego 2017 roku. Wydaje się jednak, że Szwajcarski Bank Narodowy zintensyfikował swoje działania, aby nie dopuścić do jeszcze większego umocnienia się franka.


SNB interweniuje w celu osłabienia kursu franka

Z najnowszych danych wynika, że ilość gotówki, którą banki komercyjne trzymają w banku centralnym, znana jako depozyty a vista, wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2,1 mld franków, co stanowi największy wzrost od początku stycznia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wraz z ujemnymi stopami procentowymi, interwencje są częścią zestawu narzędzi Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi kursu franka. Przez wzgląd, iż szwajcarscy urzędnicy rzadko mówią, kiedy interweniują na rynku walutowym, analitycy rynkowi uważnie śledzą dane o depozytach a vista w poszukiwaniu jakichś wskazówek.

– Wygląda na to, że SNB interweniował. Mimo to, aktywność wydaje się być niższa niż w sierpniu, kiedy bank centralny był ostatnio podejrzewany o uruchomienie zapory interwencji, aby zapobiec umocnieniu się franka – powiedział ekonomista Credit Suisse, Maxime Botteron.

Kurs franka najwyżej od lutego 2017 r.

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w minionym tygodniu o niemal 5 groszy. Wzrosty te sprawiły, że kurs franka znalazł się w okolicy niezwykle istotnego oporu w wysokości 4.05 zł. Warto zwrócić uwagę, że jest to jeden z najwyższych poziomów od lutego 2017 r. Jeżeli tylko aprecjacja CHF będzie kontynuowana i rynek pokona tę strefę, wówczas kurs franka mógłby wzrosnąć do 4.0850 zł, bądź nawet 4.1850 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 24.02.2020 EUR/USD i USD/JPY
Następny artykułKurs dolara powraca do wzrostów? Sytuacja techniczna EUR/USD i USD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here