Naga MarketsWedług wskaźnika RSI, będącego ważnym elementem analizy technicznej, frank szwajcarski nie spotkał się z tak dużym popytem, ​​odkąd pięć lat temu Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) uwolnił kurs swojej waluty wobec euro. Tymczasem para EURCHF w trakcie dzisiejszej sesji odbija od wieloletnich minimów wzrastając niemal 0,3 procent.


Zobacz również: Frank najdroższy od niemal trzech lat. SNB nie zamierza interweniować?

Frank silnie wykupiony. Powodem koronawirus i luźna polityka EBC?

Wskaźnik RSI wskazujący czy frank jest wykupiony w stosunku do wspólnej waluty, spadł poniżej 20 w tym tygodniu po raz pierwszy od stycznia 2015 r., kiedy to bank centralny wywołał jeden z największych wstrząsów w historii kursów walutowych.

Wskaźnik RSI zanotował najniższą wartość od 5 lat by nieznacznie odbić w trakcie wtorkowej sesji, tradingviewcom

Tym razem popyt na tzw. bezpieczny raj napędzany przez koronawirusa pomógł wzmocnić szwajcarską walutę. Są też oznaki, że decydenci SNB nie podejmują żadnych działań, by powstrzymać aprecjację franka po tym, jak USA skarżyły się na szwajcarską politykę walutową. Dodatkowo sygnały, że Europejski Bank Centralny nie spieszy się z zaostrzeniem polityki pieniężnej wywołały tymczasową słabość euro.

Wskaźnik siły względnej (RSI) jest technicznym wskaźnikiem pędu, który pokazuje, czy jedna waluta jest wykupiona czy wyprzedana w stosunku do drugiej. W przypadku pary euro-frank w ujęciu dziewięciodniowym wskaźnik przesunął się w tym tygodniu poniżej poziomu 20. Dla porównania euro dotarło do takich poziomów zaledwie kilka razy, odkąd zostało wprowadzone jako waluta rozliczeniowa w 1999 r.

Teoretycznie takie poziomy są niezrównoważone i po nich następuje odbicie na kursie lub przynajmniej okres konsolidacji. Mówi się, że zmiana sentymentu nastaje, gdy wskaźnik wzrośnie powyżej 50.

Zobacz również: Wzrost franka i złota możliwy dzięki decyzji Fedu? – komentuje MUFG

Z kolei wskaźniki opcyjne sugerują, że inwestorzy są sceptyczni, że popyt na bezpieczne przystanie utrzyma się w dłuższym terminie. Miesięczne odwrócenie ryzyka, barometr nastawienia i nastrojów inwestorów, jest prawie niezmienione od połowy listopada, kiedy frank był znacznie słabszy. Jednak w przypadku nasilenia się obaw związanych z koronawirusem, zmiana sentymentu na parze EURCHF może zająć trochę czasu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here