Naga MarketsFrank szwajcarski (CHF) umacniał się do końca minionego tygodnia, co zaowocowało osunięciem kursu EUR/CHF do poziomów widocznych ostatnio w lipcu 2017 roku. Inwestorzy uznają, że aprecjacja franka będzie kontynuowana, wbrew prognozom dotyczącym tej waluty.

W ostatnim czasie w wątpliwość poddawana jest kondycja tycząca się światowej gospodarki. Ponadto zamiesznie z Brexitem oraz napięcia w handlu powodują niepewność na rynkach, co sprzyja umacnianiu się tzw. bezpiecznych przystani, do których zalicza się także franka szwajcarskiego.

EUR/CHF poniżej 1,10?

Silny frank względem euro nie jest z pewnością na rękę Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu (SNB), który może w każdej chwili interweniować. Warto dodać, że umocnienie CHF ma miejsce mimo najniższych stóp procentowych względem najważniejszych walut.

Jak wynika z opcji, szansa na spadek notowań EUR/CHF w kwietniu pod poziom 1,10 wzrosła dwukrotnie w porównaniu do tego, co miało miejsce miesiąc wcześniej. Jest to odległy poziom od 1,21, który przed rokiem wskazywali ankietowani przez Bloomberga jako miejsce zakończenia 2019 roku.

Zobacz również: Goldman Sachs wypatruje okazji na funcie szterlingu (GBP)

Andreas Steno Larsen, strateg walutowy w Nordea Bank Abp postrzega odwrócenie ryzyka jako miarę “niepokoju” geopolitycznego na rynkach otaczających strefę euro oraz obawy odnośnie polityki Europejskiego Banku Centralnego. Larsen zauważa, że “SNB naprawdę wpadnie w kłopoty, jeśli EBC obniży stopę depozytową. Wtedy bank centralny Szwajcarii będzie musiał dołączyć do tego wyścigu obniżania stóp.”

Sytuacja na wykresie

Kurs EUR/CHF na zamknięciu w piątek znalazł się pod kluczowym wsparciem przy 1,1182. Zatem poziom ten został pokonany nie tylko na interwale tygodniowym, ale także miesięcznym. Przełamanie otwiera drogę do okrągłego poziomu 1,10, o którym mowa była wyżej.

Najbliższy opór znajdziemy teraz w okolicach 1,1306, który dodatkowo zbiega się teraz z 20-tygodniową EMA. Nieco wyżej biegnie linia trendu spadkowego prowadzona od szczytu z października ubiegłego roku.

Handel na analizowanym instrumencie umożliwia broker XM, któremu zaufało już ponad milion klientów na całym świecie >>

EUR CHF - wykres tygodniowy - 2 kwietnia 2019
EUR/CHF – wykres tygodniowy – 2 kwietnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here