Frank szwajcarski, monety CHF
CC Autor: Martin Abegglen

W trakcie wtorkowej sesji na rynku Forex, notowania franka szwajcarskiego trzeci dzień z rzędu odpierają próbę pokonania przez dolarowe byki poziomu parytetu USD/CHF (1,00 CHF). W stosunku do złotówki, kurs franka odbija natomiast i chwilowo testuje poziomy powyżej 3,81 zł. Najnowsza fala umocnienia pozwala założyć, że CHF/PLN ponownie będzie zmierzał w kierunku czerwcowych maksimów oraz lokalnego oporu rysowanego na wysokości 3,83 zł.


Kurs franka szwajcarskiego próbuje się umacniać do konkurentów na rynku walutowym

Frank we wtorek zyskuje nie tylko do złotego i odpiera ataki dolarowych byków, ale jednocześnie testuje dwutygodniowe maksima w stosunku do euro. Para walutowa EUR/CHF spadała pod 1,18, pogłębiając lokalne minima.

InvestCuffs

Skupiając się jednak na lokalnym podwórku i parze walutowej CHF/PLN widać reakcję podażową na wysokości lokalnego wsparcia/oporu na wysokości 3,81 zł. Poziom zatrzymał wtorkową aprecjację i może stanowić chwilową blokadę przed dalszymi wzrostami. W szerokiej perspektywie kurs franka jest natomiast w potrzasku kilkunastogroszowej klamry rozpostartej pomiędzy 3,74 zł (minima z lutego i maja) oraz 3,86 zł (maksima marcowe). Ruch we wspomnianym zakresie odbywa się już od 10 miesięcy i na razie nic nie wskazuje, że sytuacja ulegnie zmianie.

kurs franka CHFPLN 18 czerwca
Kurs franka do złotego CHF/PLN na wykresie dziennym

Frank zyska do dolara. USD/CHF w kierunku 0,95?

Wskazówką dla dalszego rozwoju cen, przynajmniej w krótszym terminie, może być najnowsza rekomendacja JP Morgan sugerująca, że para walutowa USD/CHF osunie się o pięć dużych figur w kierunku poziomu 0,95. Oznaczałoby to, że kurs franka do dolara znalazłby się na najwyższych poziomach od marca 2018 roku, co z pewnością przełożyłoby się również na wzrosty wobec złotego.

Potencjał do wzrostu ma zapewnić przede wszystkim pokłosie wojny handlowej w postaci pogarszających się perspektyw gospodarki światowej oraz z powodu odpływu kapitału z bardziej ryzykownych aktywów do bezpiecznych przystani. Wraz ze wzrostem awersji do ryzyka za takie zwyczajowo uznaje się między innymi franka szwajcarskiego. Jeżeli FED ogłosi w najbliższą środę chęć łagodzenia dotychczasowej polityki pieniężnej, wtedy frank otrzyma kolejny impuls do wzrostów wobec dolara. Jak na razie poziom 1,00 trzyma dalsze ruchy w ryzach i wyraźnie pokazuje, że inwestorzy nie chcą przynajmniej na razie wyraźniejszych skoków cen USD/CHF.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here