Naga MarketsTrudno już w styczniu o czymś powiedzieć, że będzie wydarzeniem nr 1 całego 2015 roku, ale to co zafundował inwestorom, bankom, brokerom i w końcu realnej gospodarce Narodowy Bank Szwajcarii niewątpliwie wpisze się w historię. Na pewno też nie zostanie bez wpływu na dalsze losy rynków. Czwartkowa decyzja miała też oczywiście wpływ na warszawską giełdę. Przyjrzyjmy się więc temu jak wyglądał trzeci tydzień 2015 roku.

Tydzień 3:
•    Zmiana punktowa:  – 89,02
•    Zmiana procentowa: -3,53%
•    Obroty: 5,49 mld zł
•    Zakres wahań: 145,30

Te artykuły również Cię zainteresują
Ten tydzień był dla inwestorów mających w swoich portfelach długie pozycje wyjątkowo nieudany. Jak widzimy po zmianie procentowej byki straciły całkiem sporo.

2015.01.17_WIG30_W1
WIG30 – wykres tygodniowy

Był on do tego stopnia słaby, że wyznaczyliśmy poziom najniższy od czasu powstania WIG30.
Spoglądając na wykres dzienny widać, że do wtorku, a może nawet środy nic nie zapowiadało takiego kataklizmu dla byków. A wszystko co złe rozpoczęło się od wydarzenia, o którym wspomniałem już w pierwszym akapicie.

2015.01.17_WIG30_D1
WIG30 – wykres dzienny

Ale najciekawiej było w sektorze bankowym. Oczywiście to nie przypadek, bo jeśli kredytobiorcy przestaną spłacać swoje zadłużenie (a wzrosło ono znacząco) to na samym początku stracą właśnie banki. KNF wydał specjalny komunikat, w którym powiedziano, że nie ma zagrożenia systemowego w polskim sektorze bankowym, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że taka skokowa deprecjacja PLN wobec CHF też nie pomoże.
Dla przykładu mBank stracił ponad 10%, a jego wykres wygląda teraz tak:

2015.01.17_MBANK_D1
mBank – wykres dzienny

W piątek doszło co prawda do próby odbicia, ale nie była ona zbyt okazała i wątpię, żeby można było się wiele po niej spodziewać. Tak naprawdę chyba najważniejsze jest teraz to co będzie rysować się na tym wykresie:

2015.01.17_EURCHF_D1
EUR/CHF – wykres dzienny

Uwolniony kurs EUR/CHF…

Autorem artykułu jest Wojciech Szarek, autor bloga: https://www.wszarek24.blogspot.com/Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here