Naga Markets

Frank pod presją sytuacji wokół Credit Suisse. Euro czeka na decyzję EBC O tej porze ECB opublikuje komunikat po dzisiejszym posiedzeniu, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. 25 czy 50 punktów bazowych podwyżki i na ile rynki nie zaczną forsować scenariusza bliskiego pivotu nie zważając na wymijające (bo takie dzisiaj mogą być) komentarze szefowej ECB odnośnie przyszłości.

Kurs USD/CHF zmienia trend na wzrostowy

W sytuacji dynamicznie zmieniającej się sytuacji w sektorze bankowym, a także oczekiwań wokół inflacji i ruchów pozostałych banków centralnych, być może taka nieco “irytująca” postawa Christine Lagarde będzie zrozumiała. Ale rynek lubi proste, a nie zawiłe komunikaty.







W efekcie większe jest dzisiaj ryzyko powrotu EURUSD do zniżek i kontynuacji trendu spadkowego z zejściem poniżej wczorajszego dołka przy 1,0515, który jednocześnie był naruszeniem wcześniejszego minimum z 8 marca przy 1,0524. Kolejne ważne wsparcie to rejon 1,0481 z początku stycznia, a w średnim terminie zaczęła już “pracować” formacja RGR, choć na razie linia szyi przy 1,0560 została naruszona na krótko.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Szwajcarska waluta znalazła się w ostatnich dniach pod większą presją ze względu na sytuację wokół banku Credit Suisse. Wpłynęło to na oczekiwania, co do potencjalnych ruchów SNB na stopach w tym roku. Te spadły do 50 punktów baz. chociaż inflacja za luty wypadła ostatnio powyżej prognoz.

Wiele będzie zależeć od tego, jak rozwiną się dalsze wypadki wokół CS, a także to, co zrobi dzisiaj EBC – podwyżka o 25 punktów baz., a nie o 50 punktów baz. będzie sygnałem, że zmieniające się oczekiwania wobec banków centralnych zaczynają się faktycznie materializować.

Wykres tygodniowy USDCHF
Wykres tygodniowy USDCHF

Tygodniowy wykres USDCHF dobrze pokazuje, że trend zmienia się na wzrostowy – widać to po zachowaniu się wskaźników i dywergencjach, ale też układzie bazowym, gdzie mamy odbicie od mocnego wsparcia przy 0,9080.

Autor poleca również:

AVA Trade



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKryzys dopiero się zaczyna. Kupujcie więcej złota, srebra i Bitcoina, apeluje Robert Kiyosaki
Następny artykułKursy walut NBP. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt w czwartek, 16 marca 2023 r.?
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.