kurs franka szwajcarskiegoOsłabienie polskiego złotego nabiera nowych sił w drugiej połowie tygodnia. W efekcie kurs franka umacnia się wyraźnie drugą sesję z rzędu i przebija poziom 3,835 zł, który ostatni raz był testowany ponad 8 tygodni temu, na początku kwietnia. CHF/PLN pokonuje również istotną strefę oporu, co może sugerować możliwość podejścia pod tegoroczne maksima pod 3,86 zł.


Kurs franka zyskuje na osłabieniu polskiej waluty

Polska złotówka z całą pewnością nie może zaliczyć czwartkowej sesji do udanych. Traci do wszystkich głównych przeciwników na rynku walutowym, nawet do funta szterlinga, który notuje najgorszy miesiąc od czasu referendum w sprawie Brexitu. CHF/PLN zyskuje 23 maja prawie 0,3% i wybija barierę 3,83 zł. Od strony wykresu technicznego jest to niezwykle ważny poziom trzymający notowania w ryzach od listopada ubiegłego roku.

Co prawda cenie od tego czasu udało się go wybić dwukrotnie – były to jednak chwilowe impulsy, które prowadziły następnie do równie dynamicznych korekt w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji na 3,74 zł. Czy tym razem będzie podobnie? Przed oceną sytuacji warto na pewno poczekać na domknięcie się czwartkowej świecy dziennej. Jeżeli byki utrzymają notowania nad 3,83 zł wtedy dalsze wzrosty są niewykluczone. Jeżeli jednak podaż cofnie cenę przed końcem dnia rysując świecę fałszywego wybicia, wtedy frank szwajcarski może być świadkiem silniejszej korekty.

kurs franka 23 maja
Kurs franka do złotego na wykresie D1

Złoty traci pomimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej?

Czwartkowe osłabienie złotego jest najprawdopodobniej mocniej powiązane z niemrawą kondycją walut krajów wschodzących. Indeks MSCI EM dla walut znalazł się na najniższych poziomach od początku roku. Sytuacji na lokalnym podwórku nie poprawia nawet fakt, że Główny Urząd Statystyczny raportował najwyższą dynamikę sprzedaży detalicznej od 2012 roku, na poziomie 11,9% w skali rok do roku.

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here