Naga MarketsFrank najdroższy od roku, funt od wiosny, kurs euro ponad 4,60 złNowy tydzień, stare demony. Rekordy kursu ropy naftowej i gwałtowne wzrosty cen gazu na pierwszy plan wyciągają obawy o kryzys energetyczny i stagflację. Cierpią wszystkie waluty naszego regionu, a EUR/PLN oddala się od 4,60.

Złoty znów traci, euro kosztuje ponad 4,60 zł

Złoty traci w rytm wyprzedaży obligacji, która spycha w cień dobre nastroje na globalnych giełdach akcji. Mimo to potencjał do wzrostu kursu euro do 4,65 zł jest w końcówce miesiąca ograniczony. Spodziewamy się raczej przedziału wahań 4,58-4,63.Piątkowe, wstępne szacunki inflacji w październiku w Polsce powinny wskazać na jej kolejny silny skok i wesprzeć złotego przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Mocny pozostaje frank, który kosztuje ponad 4,30 i jest najdroższy od równo roku. Z kolei funt jest najdroższy od marca, a GBP/PLN zmierza w kierunku 5,50.

Kurs EUR/USD cofnął się na początku tygodnia do 1,16, a kurs dolara został wywindowany do 3,98 zł. W otoczeniu wyprzedaży obligacji i wzrostów cen energii euro radzi sobie znacznie gorzej od dolara.

Wartość złotego względem głównych walut
Wartość złotego względem głównych walut

Dzieje się tak z trzech powodów. Po pierwsze, potencjalna stagflacja, pogorszenie kondycji przemysłu i spotęgowanie zaburzeń w światowych łańcuchach dostaw mocniej uderzy w waluty państw eksportujących dobra i cechowanych przez nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.

Ten sam problem dotyczy korony czeskiej, złotego, ale także np. korony szwedzkiej. Osłabienie koniunktury w Niemczech już teraz potwierdzają pikujące wskaźniki nastrojów, a ostrego hamowania wzrostu spodziewa się Bundesbank.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdprojekt akcje wykres | kurs usd on line | ciech akcje wykres | kursy ropy | gpw biomed | giełda pko | kurs akcji celon |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here