Naga MarketsW zeszłym tygodniu depozyty w Szwajcarskim Banku Narodowym (SNB) nieznacznie wzrosły, co sugeruje, że szef Thomas Jordan i jego koledzy nie podejmują zbyt wielu działań, aby przeciwdziałać umocnieniu franka, który od początku roku ulega systematycznej aprecjacji.


Zobacz również: Szwajcarzy coraz bardziej zaniepokojeni ujemnymi stopami procentowymi

Siła franka szwajcarskiego nie do zatrzymania? USA dolały oliwę do ognia

Kurs franka dolara euro i funta do złotegoNapięcia na linii Iran-USA i obawy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podniosły w tym roku awersję do ryzyka, co oznacza większy popyt na bezpieczne przystanie tj. frank szwajcarski czy jen japoński. W trakcie dzisiejszej sesji kurs pary walutowej EURCHF spadł poniżej 1,07 EUR i dotknął niemal trzyletniego minimum.

Jednak ilość gotówki od banków komercyjnych utrzymywanych w banku centralnym – postrzeganych jako wczesny wskaźnik awersji do ryzyka – wzrosła tylko o 0,22% do 587 mld franków (605 mld USD) w tygodniu kończącym się 24 stycznia.

Chociaż ostatnio nie było powodów do interwencji, zagrożenie działaniem ze strony SNB pozostaje nadal w grze. Prezes Thomas Jordan powiedział w telewizji Bloomberga w czwartek, że dojdzie do sprzedaży franka, jeśli zajdzie taka potrzeba, co może wywołać pewne komplikacje przy rekordowo niskich stopach procentowych banku centralnego.

W ubiegłym tygodniu urzędnicy strefy euro wyrazili optymizm w stosunku do oznak stabilizacji gospodarczej, powołując się na łagodzenie napięć w handlu światowym i lekko ekspansywną politykę fiskalną. Z kolei grupa bankowa UBS AG wycofała swoje wezwanie do obniżki stóp SNB w marcu.

SNB toleruje nieco silniejszego franka, być może również dlatego, że otoczenie gospodarcze wygląda nieco lepiej – powiedział ekonomista Credit Suisse Group AG, Maxime Botteron.

W odpowiedzi na decyzję USA o ponownym umieszczeniu Szwajcarii na liście obserwacyjnej dla manipulatorów walut, Jordan powiedział, że SNB chce jedynie uniknąć deflacji.

Presja USA na Szwajcarię, by nie interweniować na rynku walutowym dała argument bykom do jeszcze większych zakupów franka – uważa Kit Juckes, strateg walutowy w Societe Generale.


Trading na profesjonalnym poziomie wymaga dostępu do prawdziwych rynków z prawdziwym brokerem.
SPRAWDŹ NAS

Kurs franka kontynuuje aprecjację. EURCHF spadnie na 4-letnie minima?

Notowania pary walutowej EURCHF kontynuują impuls spadkowy zapoczątkowany w grudniu zeszłego roku. Od tamtej pory kurs spadł z okolic 1,10 poniżej 1,07 w dniu dzisiejszym. Dalsza aprecjacja franka wydaje się być nieunikniona, co z kolei powinno doprowadzić cenę do dołka z 2016/17 roku w okolicach 1,0625. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej lokalnego poziomu oporu 1,0810 wyhamowałby nieznacznie presję sprzedających (kupujących franka).

Zobacz również: Wzrost franka i złota możliwy dzięki decyzji Fedu? – komentuje MUFG

Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here