Naga MarketsKurs franka dolara euro i funta do złotego3 października poznamy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów frankowych. Jakiej reakcji możemy się spodziewać po ogłoszeniu wyroku? Jak ostatnie wydarzenia wpływają na franka szwajcarskiego? Na łamach programu „Portfel Polaka” w Comparic24.TV Krzysztof Kamiński zauważył, iż frank kontynuuje silną aprecjację. Serdecznie zapraszamy na kolejny przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych z Polski, Europy i świata. Sprawdź bieżące wydarzenia w świecie finansów.


Sektor bankowy przygotowuje się na najgorszy scenariusz

W ocenie eksperta kredyty frankowe powodują problemy w systemie bankowym, ponieważ jeśli TSUE oznajmi, iż ściąga z klientów banków zobowiązania walutowe, wówczas banki w dalszym ciągu będą miały ubezpieczone ryzyko kursu walutowego. Nagle może się okazać, iż wyniknie z tego gwałtowny popyt na franka szwajcarskiego związany z koniecznością wyrównania różnic poziomów kursowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sam fakt, iż może dojść do pewnych zmian na rynku walutowym powoduje, że część instytucji przygotowuje się pod nieoczekiwane wcześniej scenariusze – oznajmił Maciej Przygórzewski.

Trzy najbardziej prawdopodobne rozwiązania sprawy kredytów frankowych:

  • Trybunał nie ingeruje w problem kredytów frankowych, co jest najmniej prawdopodobne, gdyż dotychczas wyroki były ogłaszane chociaż częściowo na korzyść klientów;
  • Trybunał uchyla niektóre z części umów, a konkretnie zapisy o kredytach walutowych;
  • Trybunał nakazuje wykreślenia z umów niezgodnych warunków.

Gość programu uważa, iż częściowa aprecjacja franka, którą w tej chwili obserwujemy może wynikać z podkupowania szwajcarskiej waluty przez banki, które w ten sposób chcą nieco taniej ubezpieczyć kredyty. W jego opinii TSUE najprawdopodobniej wyda łagodny wyrok dla sektora bankowego.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here