Naga MarketsFrank szwajcarski nieznacznie umocnił się w ubiegłym miesiącu z 1,0770 do 1,0674 względem euro, gdy niepewność na świecie ograniczyła apetyt na ryzyko, przynosząc korzyści walutom bezpiecznym, takim jak CHF. Jednak na początku listopada ruch ten został całkowicie zniesiony i para EUR/CHF ponownie znalazła się w okolicach 1,08. Interwencje SNB zmniejszyły się ostatnio, sygnalizując mniejszą presję wzrostową na CHF, choć szwajcarska waluta ma utrzymać siłę w przyszłym roku, według MUFG Banku. Tymczasem eksperci z Credit Agricole prognozują w krótkim terminie wzrost EUR/CHF do poziomu 1,09.

  • SNB wydał 90 mld CHF w pierwszej połowie roku ograniczając siłę waluty
  • Szwajcarię można z powodzeniem określić jako „manipulatora walutowego”
  • Istnieje niewielkie ryzyko zmiany stanowiska SNB, niezależnie od zewnętrznej krytyki

EUR/CHF: frank umocni się w 2021 r. – MUFG

W ujęciu rocznym CHF jest drugą najlepiej prosperującą walutą w strefie G10. Dzieje się tak pomimo znacznych interwencji w celu ograniczenia aprecjacji waluty. Dane SNB wskazują, że bank centralny wydał 90 mld CHF w pierwszej połowie roku ograniczając siłę waluty. Dane dotyczące depozytów za październik sugerują, że aktywność interwencyjna została ograniczona.

Istnieją pewne krótkoterminowe wydarzenia, które mogą zwiększyć zmienność CHF. Raport półroczny dotyczący waluty USA został opóźniony, ale prawdopodobnie zostanie opublikowany przed końcem roku, a Szwajcarię można z powodzeniem wymienić jako „manipulatora walutowego”. Może to podsycić spekulacje na temat wycofania się Szwajcarii z interwencji, co może pomóc wzmocnić franka. Jednak wątpimy, że SNB zmieni swoje stanowisko – napisano w raporcie.

Zwycięstwo Bidena mogłoby spowodować złagodzenie oczekiwań na globalne napięcia handlowe, co pomogłoby osłabić CHF, a postępy w zakresie unijnego funduszu naprawczego, które mają zostać zatwierdzone i zacząć działać w 2021 r., powinny również pomóc w ograniczeniu kupowania CHF.

Dodatkowo uniknięcie braku porozumienia w rozmowach handlowych między Wielką Brytanią, a UE prawdopodobnie pomogłoby również ograniczyć siłę CHF. Jednak eksperci wątpią, że te czynniki wystarczą, aby utrzymać CHF w trendzie spadkowym.

Agresywne łagodzenie przez Fed i dalsze łagodzenie przez wiele innych banków centralnych G10 zwiększy atrakcyjność franka w przyszłym roku. Prognozujemy wzrost cen złota i siłę CHF w 2021 r. – podkreślono.

EUR/CHF z celem na 1,09 – Credit Agricole

Eksperci z Credit Agricole utrzymują niedźwiedzie nastawienie na CHF, wyrażając to poprzez posiadanie strukturalnej długiej ekspozycji na parze EUR/CHF z celem na 1.09.

Będzie to spokojny tydzień pod względem danych rynkowych, co oznacza, że ​​czynniki zewnętrzne, takie jak globalne nastawienie do ryzyka, pozostaną bez zmian. Nawet gdyby nastroje znów się pogorszyły, takie perspektywy raczej nie wzmocnią franka. Co więcej, nie można wykluczyć, że nastroje będą się poprawiać w nadchodzących tygodniach i miesiącach  – wskazano w raporcie Credit Agricole.

Jeśli chodzi o SNB, analitycy uważają, że istnieje niewielkie ryzyko zmiany stanowiska, niezależnie od jakiejkolwiek zewnętrznej krytyki.

Rekomendujemy długą pozycję na EUR/CHF z celem na 1,0900 pod koniec roku – podsumowano.

Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here