Naga MarketsFrank Holmes: cena złota osiągnie 4000 dol. za uncjęPandemia COVID-19 spowodowała, że inwestorzy na całym świecie zwrócili się w stronę bezpiecznych przystani, które miały zabezpieczyć ich kapitał przed paniką i załamaniem rynków. Wśród grupy największych beneficjentów kryzysu znalazło się złoto, którego cena po raz pierwszy w historii przekroczyła 2000 dolarów za uncję.

  • Prezes U.S. Global Investors uważa, że ceny złota mogą sięgnąć 4000 dol. za uncję w ciągu kilku lat.
  • Przemysław Kwiecień z XTB ostrzega, że takie prognozy mogą mocno mijać się z rzeczywistością.
  • Według analityków Refinitiv, wybory prezydenckie w USA będą ważnym wydarzeniem dla ceny złota.

Złoto korzysta na stymulacji gospodarki

Podczas wywiadu dla telewizji CNBC Frank Holmes, prezes U.S. Global Investors, stwierdził, że cena złota może z łatwością osiągnąć poziom 4000 dolarów za uncję. Holmes twierdzi, że decydenci grupy G20 „działają jak kartel” i dodrukowują biliony dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Nie widzieliśmy tego poziomu, na którym banki centralne drukują pieniądze z zerową stopą procentową. Przy zerowych stopach procentowych, złoto staje się bardzo, bardzo atrakcyjną klasą aktywów. – powiedział Holmes.

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, ocenił w rozmowie z Piotrem Gembarowskim z Comparic24.TV, że takie przewidywania mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ekspert przytoczył także prognozy dla Bitcoina sprzed 3 lat, które mówiły o szybkim wzroście jego wartości do 100 tysięcy dolarów.

Zobacz również: S&P 500 może osiągnąć poziom 3600 punktów, twierdzi Goldman Sachs

– Prognoza wzrostu złota do 4 tysięcy dolarów za uncję jest dosyć śmiała. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że złoto będzie kosztowało 5 tysięcy i jutro prasa o mnie napisze. Najczęściej tak interpretuję tego rodzaju wypowiedzi: gdy na rynku jest bardzo silny ruch, bite są rekordy, padają prognozy w jedną i drugą stronę. Wystarczy przypomnieć sobie chociaż marzec bieżącego roku i czarne prognozy dla złotego – komentował Przemysław Kwiecień.

Złoto z pierwszym od czerwca tygodniem na minusie 

Na cenę złota bez wątpienia będzie miała wpływ sytuacja epidemiczna na jesień. Brak szczepionki lub leku przeciwko COVID-19 może dalej wspierać ceny metalu szlachetnego. Nie bez znaczenia będą również zaplanowane na listopad wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie sondaże sprzyjają kandydatowi Partii Demokratycznej Joe Bidenowi, który walczy o prezydenturę z ubiegającym się o reelekcje Donaldem Trumpem.

Tygodniowa zmiana ceny uncji złota w 2020 roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here