Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) spadnie poniżej 4 zł za kilka miesięcy, uważają analitycySzwajcarska waluta będzie kontynuowała spadki względem polskiego złotego, w efekcie czego para CHF/PLN spadnie poniżej psychologicznego poziomu 4 złotych na przestrzeni trzeciego kwartału 2021 roku, wynika z najnowszych prognoz walutowych zespołu analitycznego Domu Maklerskiego TMS Brokers (TMS). W czerwcowym raporcie ekonomiści utrzymali swoją prognozę z maja i nadal zakładają, że kurs franka zakończy kolejny kwartał na wysokości poziomu 3,96 zł.

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs franka (CHF/PLN) stopniowo będzie zmierzał w kierunku 3,76 zł

Jeszcze na początku roku za franka płacono ponad 4,15 zł, jednak po spadkowym kwietniu i maju średni kurs CHF zmalał o niemal 10 groszy. W tym momencie para walutowa CHF/PLN porusza się nad wsparciem 4,05 zł i jeżeli to uda się ostatecznie przełamać to kolejnym, naturalnym celem technicznym wydaje się być psychologiczny poziom czterech złotych.

– Bez wiszącego ryzyka katastrofalnego orzeczenia sądowego w sprawie kredytów frankowych, złoty wreszcie może korzystać z poprawy globalnego apetytu na ryzyko. W centrum uwagi jest dyskusja o przyszłości polityki monetarnej, ale w naszej ocenie oczekiwania dot. zacieśniania są przesadzone i ich rewizja negatywnie odbije się na wycenie waluty – twierdzą analitycy TMS.

Kurs franka w kierunku 3,96 zł w przyszłym kwartale. Źródło: Tradingview.com

Zespół prognoz ekonomicznych publikował swoje projekcje przy cenie 4,09 zł za franka. Analitycy zakładają, że w tym kwartale CHF/PLN spadnie do 4,07, a w następnych kolejno do 3,96 zł, 3,93 zł (na koniec roku), 3,88 zł i 3,76 zł (koniec 2022 r.). Jeżeli projekcje się sprawdzą, kurs franka powróci w okolice dołków z 2019 roku.

Kolejne odroczenie orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych usuwa zdaniem TMS ten czynnik ryzyka „z wpływu na kurs złotego, przynosząc umocnienie waluty” Było o to o tyle łatwo, że nastroje na rynkach globalnych od kilku tygodni były pro-ryzykowne, podczas gdy złoty dotychczas był na ten klimat obojętny.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s p 500 | kryptowaluty wiadomości | akcje pgnig prognozy | broker ecn | komentarz po sesji | notowania cyfrowy polsat | kurs polskiego złotego |

Kurs złotego i działania monetarne RPP oraz NBP

Z Rady Polityki Pieniężnej coraz częściej dochodzą jastrzębie sygnały, TMS sądzi jednak, że w całej debacie najważniejsze jest zdanie prezesa Adam Glapińskiego, który cały czas bagatelizuje ryzyka inflacyjne.

– Jak dalsza debata o przyszłości polityki RPP będzie wpływać na złotego? Kolejny wysoki odczyt inflacji będzie podsycał spekulacje, czy gołębie w Radzie w końcu skapitulują. O ile z Rady nie pojawią się stanowcze głosy wykluczające podwyżkę, złoty może się umacniać. Jednak w naszej ocenie najbliższa konferencja prezesa Glapińskiego i lipcowa projekcja NBP mogą być źródłem gołębich ryzyk tonujących rynkowe oczekiwania – komentuje TMS.

invest

Ponieważ dom maklerski nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych przed III kw. 2022 r., głównej siły stojącej za umocnieniem złotego w średnim terminie upatruje w globalnym tle makroekonomicznym i kontynuacji trendów reflacyjnych, gdzie podtrzymuje pozytywne nastawienie do ryzykownych aktywów.

– Bierna postawa RPP będzie skutkować pogłębieniem ujemnych realnych stóp procentowych w Polsce, co będzie ograniczać potencjał aprecjacyjny PLN, ale nie blokować go całkowicie – podsumowuje TMS.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here